Facebook’un yeni oyun platformu yolda

0

Ekran Resmi 2016-08-22 01.02.22

Oyun dünyasına dair geleceğe dair ilginç bir gelişmenin kaynağı bir sosyal medya şirketi olan Facebook imzası taşıyor. Facebook, ücretsiz oyun motoru şirketi Unity ile birlikte yeni bir dijital platformun inşasını tamamlamaya hazırlanıyor. İşbirliği çerçevesinde Unity oyunlarının yer alacağı bir Facebook masaüstü oyun platformu geliştirilecek. Bu sayede sosyal medya ağı, daha fazla oyun içeriği ile kullanıcılara daha fazla indirilebilir yazılım vaat edecek.

Belirtilen platformun bir uygulama üzerine kurulduğu kaydedilirken, beta testlerinin de hali hazırda devam ettiğinin altı çiziliyor. Windows’un yanı sıra Mac, Linux gibi işletim sistemleri üzerinden de erişilebilen Facebook oyun platformu sayesinde 3 boyutlu (3D) çok daha kaliteli oyunların bilgisayara kurulmadan Facebook üzerinden meraklılarına sunulması söz konusu olacak. Sosyal medya şirketi, böylelikle oyun alanında kendisini daha yoğun şekilde kullanılan bir mecra haline dönüştürmeye yönelik yeni bir hamle yapıyor.

mayalt-stingray-930x524

Facebook’un oyun alanının Steam, GOG gibi popüler platformlardan en büyük farkı ise kullanıcıların oyunları bilgisayarlarına indirip kurmalarına gereksinimin olmaması. Öte yandan Unity üzerinden oyun hazırlayan geliştiriciler için de Facebook beraberinde yeni imkanlar ortaya çıkacak.

İlgili oyun mecrasına dair daha fazla detayın önümüzdeki süreçte açığa çıkması bekleniyor. Platformun ne zaman hazır olacağı ise henüz bilinmiyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın