Facebook’un terörizm ile mücadelesi

0

Terör dünyanın en büyük sorunlarından biri olarak insanoğlunun yaşamını tehdit ediyor. İşin en korkunç tarafı da yaptıkları terör eylemlerini duyurmak ve korku salmak adına sosyal medyayı kullanıyorlar. Böyle bir suistimale müsaade etmemeye çalışan Facebook sosyal medyanın teröristlerce propaganda aracı olarak kullanılmaması gerektiğini savunuyor ve bu konuyu oldukça ciddiye alıyor.

Bu yazımızda Facebook’un terörle bağlantılı içerikleri Facebook’un dışında tutmak için yapay zekadan nasıl yararlandığını anlatacağım.

Facebook’ta Terörizme Kesinlikle Yer Yok

Genel bir politika olarak Facebook’ta terörizme kesinlikle yer olmadığı rahatlıkla söylenebilir. Çünkü Facebook teröristlerden ve terörü destekleyen paylaşımlardan haberdar olduğu anda bunları kaldırıyor. Terör paylaşımı olabilecek içerikler ile ilgili şikayetler aldığında bu içerikleri kısa sürede büyük bir titizlikle inceliyor ve eğer muhtemel terör saldırısı delili bulursa da vakit kaybetmeden yetkililere bilgi veriyor.

Yapay Zeka (Artificial Intelligence – AI)

Facebook, terör barındıran içeriklerin Facebook’ta yayılmasını durdurmak için teknolojiyi, özellikle de yapay zekayı kullanıyor. Yapay zekanın odaklandığı noktalar arasında ise DAEŞ, El-Kaide ve bunların üyeleri ile ilgili terör içerikleri bulunuyor. Facebook bunu değişik yöntemlerle yapıyor.

Görüntü Eşleştirme

Facebook, hesaplardan birine terör içerikli bir fotoğraf veya video yüklenmeye çalışıldığında bu görüntünün daha önce bilinen bir terör fotoğrafı veya videosu ile eşleşip eşleşmediğini kontrol ediyor.  Örnek verecek olursak daha önce bir terör örgütünün propaganda videosu kaldırıldıysa farklı hesapların aynı videoyu siteme tekrar yüklenmesi engelleniyor. Böylece yüklenmek üzere hazırlanan terör videoları hiçbir zaman platforma erişemiyor.

Dil Tanıma

Facebook, aynı zamanda yapay zeka kullanarak teröre özendiren metinleri anlamak için de çalışmalar yapıyor. Terör gruplarını övdüğü veya desteklediği için kaldırılan metinleri analiz edip terör propagandası yapma potansiyeli olan içerikler belirlenebiliyor.

Terör Topluluklarını Kaldırma

Facebook, teröristlerle ilgili yapılan çalışmalardan, bu kişilerin gruplar halinde radikalleşmeye ve aksiyon almaya meyilli olduklarını biliyor. Bu çevrimdışı eğilim, çevrimiçi ortam için de geçerli. Terörü destekleyen sayfalar, gruplar, paylaşımlar ya da profiller belirlendiğinde algoritmalar yardımıyla bunları kullanarak terörü destekleyen benzer içerikleri belirlemeye çalışıyor. Bir hesap daha önce terörizm yüzünden kapatılmış çok sayıda hesapla arkadaş mı ya da kapatılan bir hesapla benzer özellikler taşıyor mu gibi uyarılar dikkate alınıyor.

Tekrarlama Süreci Takipte

Yeniden açılan sahte hesapları saptama konusunda da çalışmalar yapılıyor. Böylece terörden sabıkalı hesapların Facebook’ta olmaları engelleniyor.

İnsan Uzmanlığı Çok Önemli

Yapay zeka elbette bazı şeyleri de yakalayamıyor. Çünkü yapay zeka teknolojisi anlamada henüz insanlar kadar gelişmiş değil. O yüzden daha incelikli vakaları anlamak için insan uzmanlığına ihtiyaç duyuluyor. Facebook’u oluşturan insanlar, terörle ilgili olabilecek içerikleri şikayet ederek yardımcı oluyorlar.

Facebook bünyesinde terör ve güvenlik uzmanları da istihdam ediyor. Facebook’ta 150’den fazla kişi sadece terörle mücadeleden sorumlu olarak çalışıyor. Bu ekip, terörle mücadele uzmanı akademisyenler, eski savcılar, eski emniyet teşkilatı yetkilileri ve analistleri ve mühendislerden oluşuyor. Bu uzmanlaşmış ekipte 30 ayrı dil konuşuluyor.

Üçüncü Partilerle İşbirliği

Terörizmi sadece Facebook’tan uzak tutmak için çalışmak yeterli değil; çünkü teröristler bir platformdan öbürüne geçebiliyor. Bu yüzden diğer şirketler, sivil toplum, araştırmacılar, devletler gibi kurumlarla işbirliği yapılıyor.

Şifreleme (Encryption):

Facebook şifrelemenin çalışma biçimi nedeniyle bireysel olarak şifrelenen mesajların içeriğini okuyamıyor ama ilgili yasa ve politikalarla uyumlu, geçerli emniyet teşkilatı talepleri olduğunda bilgileri onlarla paylaşıyor.

Özet Olarak

Facebook’ta terörizme kesinlikle yer yok ve terörizmi platformdan uzak tutmakta oldukça kararlılar. Umarım bu çalışmalar terörü platformun dışında tutmaya yeter…

 

Cevap bırakın