Facebook’un kullanıcı verilerine erişim talebinde bulunuldu

0

Reuters’ın haberine göre ABD hükümeti, sosyal medya ağı Facebook’un Messenger uygulamasındaki ‘sesli görüşmelerine’ erişim talebinde bulundu. İşte kişisel kullanıcı verilerine yönelik ilginç sonuçlara açık olduğu görülen talebin ilk detayları…

Facebook’un son aylarda bazı skandallarla gündemde yer bulduğu aşikar. Ayrıca kullanıcı verilerinin gizliliği noktasında ‘gri’ bir görünüme sahip olduğu da biliniyor. Hatırlanacağı üzere Facebook’ta milyonlarca kullanıcının verilerinin izinsiz olarak sızdırıldığı kesinleşmiş, bu konuda kamuoyuna özür maiyetinde çeşitli açıklamalarda bulunulmuştu.

Sosyal medya şirketi, bu kez de ABD hükümeti tarafından kendisine ulaştırılan bir taleple gündeme geliyor.

Sürpriz talep…

Tanınmış medya ajansı Reuters’ın haberine göre ABD hükümeti, sosyal medya ağı Facebook’un Messenger uygulamasındaki ‘sesli görüşmelerine’ erişim talebinde bulundu. Bu sayede -potansiyeli şüphelilerin- sesli görüşmelerinin dinlenebileceği öne sürüldü.

Özetle ABD, suçluların yakalanması ya da adli vakaların çözümü için bir tür ‘arka plan’ talebinde bulunuyor.

Her kesimden 2 milyarı aşkın kullanıcısı bulunan Facebook’un ise bu talebin karşılanmasına sıcak bakmadığı bildiriliyor.

Büyük bir etki…

Öte yandan ABD hükümetinin söz konusu kullanıcı verilerine erişim sağlaması halinde oluşacak potansiyel etkinin, bilgilere başka şirketlerin erişimine kıyasla çok daha büyük olacağı belirtiliyor.

Bu arada Facebook Messenger’ın yanı sıra WhatsApp de bir Facebook şirketi olduğunu ifade edelim.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın