Facebook’un değeri 1 gecede 37 milyar dolar düştü

0

Facebook, son yıllarda artan ‘halkla ilişkiler’ skandalı iddialarından birinden daha önemli ölçüde zararlı çıktı. Sosyal medya ağı, kısa süre içerisinde 37 milyar milyar doları bulan değer kaybı yaşadı.

Facebook’taki değer kaybının nedeni ise 17 Mart tarihine dayanıyor; Donald Trump’un başkanlık kampanyasında danışmanlık görevi üstlenen Cambridge Analytica’ya veri aktarıldığı iddiası sonrası 18 Mart’taki çalkantılı haberler… Times’ta yer alan habere göre Facebook’un genel danışman yardımcısı Paul Grewal olayı, “aldatmaca” ve “sahtekarlık” olarak nitelendirdi. Öte yandan Cambridge Analytica’da Facebook’ta ‘askıya alınan hesap’ haline dönüştürüldü.

Yüzde 7 değer kaybı yaşandı

Gelişmelerin ardından Facebook hisseleri rekor seviyede geriledi. Yüzde 7’yi bulan değer kaybı ve -37 milyar doların aniden silinmesi, ilginç bir diğer ayrıntıyı da akıllara getirdi. Facebook’un en büyük hissedarı, kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in zararı…

Beşinci en zengin kişiydi, artık sıralamadaki yeri yedincilik…

Düşüşün yansıması Facebook hisselerinin yaklaşık yüzde 16’sına sahip olan Zuckerberg’in 5,1 milyar dolar kaybetmesi şeklinde oldu. Bununla birlikte Zuckerberg’in hala kaybedebileceği 69.5 milyar doları var ve bu da onu gezegendeki en zengin 7. kişi yapıyor. (2 sıra geriledi, olaydan önce Zara’nın kurucusu Amancio Ortega ve Meksika’nın en zengin kişisi Carlos Slim Helu’nun önünde beşinci sıradaydı.)

Sosyal medya dünyasına dair ilgi çekici konuları aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın