Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürFacebook’un ‘beğenmeme’ butonu tartışmaları da beraberinde getirdi

  Facebook’un ‘beğenmeme’ butonu tartışmaları da beraberinde getirdi

  facebook

  Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, kendisi ile özdeşleşen ‘beğenme’ butonuna ek olarak ‘beğenmeme’ butonunu kullanıma sunmayı planlıyor. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg tarafından açıklanan bilgiye göre beğenmeme (dislike) özelliği için kapsamlı testler devam ediyor. Kullanıma sunulacağı tarih net bir biçimde bilinmemekle beraber beğenmeme özelliği için test sürecinin pek de uzun olmayacağı tahmin ediliyor.

  Facebook CEO’sunun açıklamasına göre ilgili özellik, kullanıcıların birbirlerinin gönderilerine tepki göstermesi ya da rahatsızlık vermesi şeklinde kullanılmayacak. Amaç örneğin; bir yakınını kaybetmesi ile ilgili paylaşımda bulunan kimselerin gönderilerinin beğenilmesi durumunun ortadan kaldırılması. Beğenmeme özelliği sayesinde bir bakıma ‘senin için üzgünüm’ mesajı da verilmiş olacak. Daha doğrusu planlanan kullanım sahası bu yönde…

  facebook

  Öte yandan otoritelere göre söz konusu özelliğin belirtilenden çok daha farklı amaçlarla kullanılmasının önüne geçilmesi imkansız gibi görülüyor. Sıklıkla dile getirilen bir örnek olarak X şirketinin Facebook sayfasındaki reklam videosu paylaşımı ile ilgili gönderide çok sayıda ‘beğenmeme’ olmasının rahatsız edici olabileceği, spam olarak bile kullanımının mümkün olduğu; ancak bunun önüne geçilmesinin de zor olduğu kaydediliyor. Facebook ise şimdilik detayları bilinmemekle birlikte kötü amaçlı kullanım için bazı planlamalar yapıyor.

  Kötü amaçlı dislike butonu kullanımının yakın arkadaşların arasını bozabileceği, farklı bir tepki metodu olmaktan ziyade tartışmaları kötüleyen bir etmen olacağı da dile getirilen yorumlar arasında. Facebook’un gelecek dönem özelliği daha uzun süre tartışılacak gibi görünüyor. Sosyal medya dünyasına ilişkin gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN