Facebook’un başı yine dertte…

0

Sosyal medya ağı Facebook’un başı dertten kurtulmuyor. Milyarlarca kullanıcısı bulunan platform, bu kez de ayrımcılık suçlaması ile karşı karşıya…

Facebook, son yıllarda spekülasyonlara ciddi seviyede maruz kalan, belki de en çok konu olan sosyal medya ağlarından biri. Bu noktada özellikle ABD başkanlık seçimleri sırasında belirleyici rol üstlendiği hala gündemde yer alan konu başlıklarından.
Şimdi ise ayrımcılık suçlaması ile karşı karşıya…

ABD Konut ve Kentsel Kalkınma Sekreterliği, Facebook’u ‘ayrımcılık’ yapmakla suçladı. Kullanıcılarını yaşantıları ve yaşadıkları bölge ile sınırladığını, dolayısıyla kişilerin ötekileştirilmesine neden olduğunu öne süren Konut ve Kentsel Kalkınma Sekreterliği, konuyu hukuki mecraya taşıdı.

Facebook aleyhine dava açan kurum, konunun izini bırakmayacak gibi görünüyor. Facebook ise bir yetkili ağzından paylaşılan açıklamada; konum tabanlı reklam ayrımcılığına karşı mücadele edileceğinin altı çizilerek kararın şaşırtıcı olduğunu ve endişeleri gidermek için kurumla birlikte çalışılacağını kaydetti.

Medya ise davanın Facebook aleyhine sonuçlanacağından neredeyse emin. Özetle büyük cezalar kapıda olabilir.

Son bir detay olarak da Facebook’un özellikle 2016 yılından itibaren konum tabanlı ayrımcılık yaptığı biliniyor.

Olayın açıklığa kavuşmasının ardından iş birliği sözü verilse de gelişmelerin ne seyirde devam edeceği soru işareti özelliğini koruyor.

Cevap bırakın