Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürFacebook’tan yapay zeka atılımı

  Facebook’tan yapay zeka atılımı

  AI

  Dünyanın en fazla kullanıcıya sahip sosyal medya platformu Facebook, bilimsel ya da futurism dolu çalışmalarıyla da tanınıyor. Şirket kurucu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in dünyada internetin olmadığı bölgelere atmosfer sınırında seyreden uydu, vb ile internet götürme planları şüphesiz en çok bilineni. Ancak şirketin başka çalışmaları da var…

  Günde 2 milyara yakın fotoğrafın paylaşıldığı internet dünyasında, bunların büyük kısmının Facebook’ta kendine yer bulduğu görülüyor. Bu alanda geleceğe yönelik çalışmalar yürüten sosyal ağ şirketi, yapay zeka üzerinde duruyor.

  Önde gelen bilim odaklı eğitim ve araştırma merkezlerinden MIT’de düzenlenen bir konferansta duyurulan gelişme, temelde yapay zeka uygulaması yoluyla fotoğrafların içeriğinin algoritmik olarak anlaşılması ve sonrasında da Facebook’da sesli olarak gelen fotoğrafla ilgili sorulara yanıt verilebilmesi şeklinde.

  Facebook yapay zeka araştırmaları grubu direktörünün tanıttığı uygulamada izleyenlerin önünde bir fotoğrafın içeriği tanındı ve ilgili sorular yöneldiğinde de yanıtlar verildiğine tanıklık edildi.
  witfbSöz konusu fotoğraf bir kedi ile ilgiliyi. Kedinin rengi sorulduğunda geliştirilen yazılımın doğru şekilde yanıt verebildiği görüldü. Ayrıca fotoğrafta yer alan diğer cisimlerin renkleri ve örneğin kedinin neyin üzerinde durulduğu gibi soruların da yüzde 100 doğrulukla yanıtlandığına tanıklık edildi.

  Facebook’un üzerinde durduğu görsel odaklı yapay zeka prototipi, gelecekte görme engelli kişilerin sosyal medya kullanımının önünü açabilir. Makinelerin geliştirilen algoritmalar sayesinde kısa süre içinde insanlarla iletişim kuracakları boyuta ulaşmaları bekleniyor. Bu konuda dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin çalışmalar yürüttükleri biliniyor.

  Yapay zeka, geleceğin en önemli teknoloji trendlerinden biri halini alabilir. Geleceğe yakından bakmaya devam edeceğiz…

  Not: En üstteki görsel Wired.com’dan alınmıştır. 

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN