Facebook’tan gazetecilik öğrencilerine eğitim programı

0

Facebook, Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği işbirliğiyle, Türkiye’de binden fazla gazeteci ve gazetecilik öğrencisine Facebook ve Instagram’ın habercilikte etkin biçimde kullanımı üzerine bir eğitim programı başlattı

Facebook, Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği (Habitat) işbirliğiyle Türkiye’deki gazeteciler ve gazetecilik öğrencileri için sosyal platformlarda hikaye anlatımına odaklanan bir eğitim programı başlattı. Programın ilk ayağı kapsamında, 21-22 Ekim tarihlerinde Facebook’un İstanbul’daki topluluk merkezi Facebook İstasyon’da 12 gönüllüye eğitim verildi.

Programın ikinci ayağında, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ve Habitat ağındaki bu gönüllüler Türkiye’deki gazetecilere ve gazetecilik öğrencilerine Facebook ve Instagram‘da hikaye anlatımı konusunda eğitim verecek.

Facebook, eğitim programı ile önümüzdeki 12 ay içinde Türkiye’de binden fazla gazeteciye ulaşmayı hedefliyor. İki günlük gazeteci eğitimleri, Facebook ve Instagram’da hedef kitle oluşturmaya ve Facebook Live, Facebook Watch, Instagram Hikayeler ve IGTV gibi Facebook ve Instagram özelliklerini kullanarak video aracılığıyla hikaye anlatımına odaklanan oturumları içerecek. Buna ek olarak, eğitim programı yanlış bilgilendirme, doğruluk kontrolü ve telif hakları ile nefret söyleminin yasal yönleri konularında araçlar ve bilgiler sunacak.

İlk eğitimlerini vermek üzere eğitmenlerle bir araya gelen Facebook Medya Ortaklıkları Departman Yöneticisi Eren Sağır, günümüzde gazetecilerin özellikle iş bulmak için dijital becerilere sahip olmalarının oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Cevap bırakın