Facebook’ta yalan haberle mücadele devam ediyor

0

social-media-icons-on-smartphone-facebook-twitter-instagram

Sosyal medya ağı Facebook, son yılların aralıksız yükselişteki platformları arasında. Günümüzde ulaştığı 2 milyara yaklaşan aylık aktif kullanıcı sayısı ile en çok kullanılan sosyal mecralar arasında. Bununla birlikte ciddi sorunlarla da karşı karşıya; örneğin ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde Facebook üzerinden yayınlanan yalan haberler uzun süre gündemde yer edindi, yeterince ‘hassas’ olunmamakla suçlananan devasa sosyal medya ağı, bu yönde eleştirileri hafifletecek maiyette bazı adımlar atmaya devam ediyor.

Öncesinde şüpheli paylaşım yapan yayınların reklam gelirlerinde kesinti uygulayan Facebook, ayrıca kullanıcılara bu tür haberlerin rapor edilmesini sağlayan bir araç sunmuştu. Şimdi ise Haber Kaynağı algoritmasında bir dizi değişiklik söz konusu.

Yapılan açıklamada yanıltıcı ya da tıklama tuzağı paylaşımların kullanıcıların ilgisini daha az çektiğinin altı çizildi ve bu yönde tercihlerin öne çıkarılacağına işaret edildi. Ayrıca kullanıcısını tıklamanın yanı sıra paylaşma yapmaya yönelten içerikler de engellemelerden nasibini alacak.

o-MOBILE-SHOPPING-facebook

Öte yandan etkileşimin yüksek olduğu paylaşımların önü daha da açılıyor. Bu noktada kısa süre içerisinde özellikle viral içeriklerin daha sık görüneceği bir Haber Kaynağı ile karşılaşılacağını şimdiden belirtelim.

Sosyal medya dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın