Facebook’ta ‘reanimasyon oyunlar’ oynanabilecek [Yapay zeka]

0

Facebook kendi platformunda paylaşılan içeriklerini temel alarak video oyun üretimi konusunda son derece ilginç bir şekilde yaklaşım sergiliyor. İşte detaylar…

Önceden kaydedilmiş klipleri animasyon ve 3D modellerle bir araya getiren 90’ların FMW oyunlarını hatırlayanların yüzlerinde birazdan küçük gülümsemeler görülebilir. Çünkü, Facebook, bu kökeni yeniden ele alıyor, üstelik 10 kat geliştirilmiş haliyle…

Facebook bilim insanları, gerçek dünyadaki videolarda bulunan insanların kontrol edilebilir karaktere dönüşümünü esas alan bir sistem üzerinde çalışıyor.

Bu sistem sayesinde örneğin paylaşılan bir videoda futbol oynayan çocuk alınıp başka bir arka planda kontrol edilebilecek, dinamikleri yani örneğin topa vurması sağlanacak. Teoride bir nevi ‘reanimasyon’ demek mümkün.

Peki videodan alınan karakter nasıl kontrol edilebilecek? Burada joystick ya da klavye üzerinden yönetim öngörülüyor. Araştırmacılar, dinamik arka planlardan da söz ediyor. Katedilen ilerlemenin sonuçlarının potansiyelinin son derece yüksek olduğu belirtiliyor.

Özetle Facebook video oyun üretimi konusunda son derece ilginç bir şekilde yaklaşım sergiliyor: Kendi içeriklerini temel alarak.

Yapay zekaya yoğun ilgi…

Facebook, oyun tasarımı için yapay zeka sistemlerini araştıran tek şirket değil. Promethean, oyunlar için sanatsal tasarımlar oluşturulmasını mümkün kılmak için makine öğrenmesinden yararlanan bir şirket. Nvidia, sanal ortamların video pasajlarıyla oluşturulması üzerine çalışıyor. Makine öğrenmesi, Final Fantasy VII gibi retro oyunlarda eski oyun dokularının kurtarılması ve sıfırdan Doom gibi oyunlarda binlerce seviye üretmek için de kullanılıyor.

Cevap bırakın