Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal MedyaFacebook’ta gizlilik ayarları nasıl yapılır?

  Facebook’ta gizlilik ayarları nasıl yapılır?

  Yazdıklarınız, fotoğraflarınız ve Facebook’a koyduğunuz her şeyin gizlilik derecesini ayarlamak eskisinden daha kolay. Böylece istemdiğiniz kimse istemediğiniz hiçbir şeyi görmeyecek.

  facebook gizlilik

  Facebook’ta birçok şeyi paylaşıyoruz. Çocuğunuzun fotoğrafını koyduğunuzda bunu kimlerin paylaşabileceğinden tutun da, oyunların bilgilerinizi başkalarıyla paylaşımına kadar her şeyi gizlilik ayarlarını düzenleyerek kontrol altına alabilirsiniz.

  Facebook’un sağ üst köşesindeki asma kilit simgesine tıklayarak işe başlayalım. Burada Gizlilik Ayarları Kontrolü ibaresine tıklayarak hem durumu kontrol edebilir hem de ayarlarınızı yapabilirsiniz.

  Kim, neyi paylaşabilir?
  İlk aşama, kendi gönderileriniz. Herkese açık seçili olduğunda, bir gönderinizi arkadaşınız paylaştığında, arkadaşınız olmayan insanlar da görebilir. Hatta, profiliniz açıksa, arama motorlarından dahi bulunabilir. Bunu kısıtlamak isterseniz arkadaşlarınızı seçebilir, daha da kısıtlamak için (örneğin arkadaşlarınız içinden oluşturduğunuz belli bir grup varsa ya da tek tek seçmek istiyorsanız) özel seçeneklere girebilirsiniz.

  facebook gizlilik 1

  Gönderilerinizi Facebook gruplarından ya da listelerinden de saklamanız mümkün. Her gönderide bu seçenek karşınıza çıkar, burada hazırladığınız ön ayarları Gönder tuşunun yanındaki listeden seçerek uygulayabilirsiniz.

  Hangi oyunları oynadınız?
  Sonraki aşamada uygulamalar geliyor. Bugüne kadar oynadığınız tüm oyunların ve kullandığınız tüm uygulamaların listesini görebileceğiniz bu pencerede, bunların yapacağı paylaşımların da kimler tarafından görülebileceği ayrı ayrı karşınıza geliyor. Buradan tek tek değiştirebilirsiniz.

  Bu ayar, oyunu ya da uygulamayı kurup kurmadığınızın da görülmesini engelleyebiliyor. Uygulamayı ya da oyunu artık kullanmıyorsanız, yandaki çarpı simgesine tıklayarak silebilirsiniz. Paylaşımlarını kimsenin görmesini istemediğiniz uygulamalar için Sadece ben seçeneğini işaretlemeniz yeterli.

  Gereksiz e-postalardan kurtulun
  Elektronik posta adresiniz, doğum tarihiniz, yaşadığınız yer, yaşadığınız yer, ilişki durumunuz ve hayatınızla ilgili diğer kişisel bilgilerinizin korunması ise üçüncü aşamada gerçekleştiriliyor. E-postalar altında ilk karşınıza çıkan Facebook hesabınızı açarken kullandığınız e-postadır. Ayrıca Facebook’un size atadığı ve bu ilk e-postaya yönlendirilmiş e-postayı da görebilirsiniz. Burada kendi e-postanızı gizlemeniz, hem herkesin size ulaşamaması hem de gereksiz e-posta listelerine eklenmemeniz için büyük önem taşıyor. Bunu herkese açık yapmamanızı tavsiye ederim.

  facebook gizlilik 3

  Doğum tarihinizi ise profil sayfanızın doğum gününüzde dolup taşmasını istemiyorsanız, sadece hatırlayanlar kutlasın diyorsanız gizleyebilirsiniz. Üstelik sadece yıl gösterme seçeneği de var. Böylece insanlar yaşınızı görebilir ama doğum ay ve gününüzü göremezler. Tabii dilerseniz yaşınızı saklayıp doğum gün ve ayını da gösterebilirsiniz : )

  Konum bilgisi reklamcılardan saklanamıyor
  Yaşadığınız yeri ise herkesten saklayabiliyor ama reklamcılardan saklayamıyorsunuz. Özellikle Facebook uygulaması konumunuzu sürekli takip ediyor. Tek yapabileceğiniz, Messenger uygulamasında mesaj kutusunun altındaki konum simgesinin sönük durumda olması. Bu durumda konum bilgisi paylaşılmıyor.

  Son olarak, ilişki durumunuz geliyor. Bir Facebook kullanıcısıyla ilişki durumu belirlerseniz, bu otomatik paylaşılıyor. Dolayısıyla bunu istemiyorsanız, önceden bu ayarlardan gizlemeniz gerekiyor.

  Bu ayarlar temel dertleri çözüyor, ancak hepsini değil. Tüm listeyi görmek için Hakkında sayfasına tıklayın, bu da sizi profilinize götürecektir.

  Buradan iş ve eğitim, yaşadığınız yerler, iletişim ve temel bilgiler, aile ve ilişkiler, hakkınızda detaylar gibi diğer sekmeleri de düzenlemeniz mümkün.

  Ayarlar daha öncekilerden farksız şekilde yapılıyor. Yani hangi konuda gizliliği ayarlamak istiyorsanız, karşısından kimlerin görebileceği ve paylaşabileceği seçilebiliyor.

  facebook gizlilik 2Başkalarının yüklediği fotoğraflarımı nasıl silebilirim?
  Aslında silemezsiniz ama etiketlendiyseniz, bunu kaldırmanız mümkün. Ekranın en sağ üstündeki oka tıklayın ve Aktivite Kaydı sayfasına gidin ve burada sol taraftan Etiketlendiğiniz Gönderileri ya da Fotoğraflar altından Fotoğraflarınız’ı seçin. Daha sonra gönderi ya da fotoğraflara tıklayarak sayfanın üstünde çıkan Etiketi kaldır’a tıklayabilir ve bunların profilinizde görünmesini engelleyebilirsiniz.

  Profilinize kimse bir şey eklemesin isterseniz…
  Gelişmiş ayarlara girmek için herhangi bir Facebook sayfasındayken en sağ üstteki oka tıklayın ve Ayarlar’a tıklayın. Burada Gizlilik ayarlarının hemen altında etiketleme ayarları bulunuyor. Karşınıza gelen ekranda profilinize kimin ekleme yapabileceği, profildekilerin kime görüntülenebileceğ ve insanların doğrudan ekleme yapıp yapamayacağı ayarlanabiliyor.

  facebook gizlilik 4

  Geri kalan tüm gelişmiş ayarlar da bu ekranda soldaki menüden ulaşılabilir durumda. Bunları ince eleyip sık dokuyarak yaparsanız, Facebook profiliniz artık şikayetçi olmayacağınız bir hâle gelebilir. (patchhawaii.org)

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN