Facebook’ta Engellendiğinizi Nasıl Anlarsınız?

0

Facebook’ta engellendiğinizi anlamanız için size Facebook kuralları gereği bir bildirimde bulunmayacaktır. Engellendiğinizi ancak ufak bir araştırma yaparak bulduğunuz bazı ipuçlarından anlayabilirsiniz. Bu yazımızda biri sizi Facebook’ta engellediği zaman bunu nasıl fark edeceğinizin yöntemini anlatacağım.

Birini Engellediğinizde Karşı Tarafa Bildirim Gitmez

Facebook ortamında engellenmek zaman zaman hepimizin başına gelebiliyor. Sizi ya da fikirlerinizi sevmeyen, paylaştıklarınızdan hoşlanmayan, kıskanan veya başka birilerinin hatırına sizi engelleyenler olacaktır. Olaya kendi açınızdan baktığınızda siz de benzer durumda birilerini engellemiş olabilirsiniz. Elbette birisini engellemenin pek çok sebebi olabilir fakat siz bu engellemeyi gerçekleştirdiğinizde karşı tarafın bundan haberinin olmaması yani “falanca kişi sizi engelledi” diye karşıdaki kişiye bir bilgi ulaşmaması da gizlilik açısından yerinde bir karar olarak değerlendirilebilir.

Facebook’ta Engellendiğinizi Anlamak İçin 

Eğer bir arkadaşınızın sizi engellediğinden şüpheleniyorsanız bunu anlamanın elbette bazı yöntemleri var. Aşağıda vereceğim ipuçlarını takip ederek engellenip engellenmediğinizi kesin olarak anlayabilirsiniz.

Arama Yaparak Bulamazsınız

Facebook’ta yapacağınız kişi aramalarında sizi engelleyen birini asla göremezsiniz. Bir anlamda öyle birisinin artık Facebook’ta olmadığı izlenimi vardır. Arama çubuğunda arkadaşınızın ismini, kullanıcı adını veya telefon numarasını yazdığınızda karşınıza bir şey çıkmıyorsa bu durum büyük olasılıkla engellendiğiniz içindir.

Paylaşımlarını Göremezsiniz

Sizi engelleyen arkadaşınızın artık paylaştığı hiçbir paylaşımı göremezsiniz. Arkadaşınız ne paylaşırsa paylaşsın Zaman Tüneli’nizde görünmeyecektir. Üstelik sizi engelleyen kişi arkadaşınızın sayfasında da bir paylaşım yapsa ve siz arkadaşınızın sayfasına gitseniz yine bu paylaşım size gösterilmeyecektir. 

Facebook Messenger Mesajı Gönderemezsiniz

Sizi engellemiş birisine Facebook Messenger mesajı göndermeyi deneyebilirsiniz. Fakat karşıdaki kişi sizi engellemişse zaten mesaj gönderme işlemini yapamazsınız.

Hesabını Silmiş veya Dondurmuş Olabilir

Engellendiğinizi düşünüp karşı tarafa kızmadan veya bir yaptırım uygulamaya kalkmadan önce bilmeniz gereken bir gerçek daha var. O da arkadaşınızın hesabını tamamen silmiş ya da dondurmuş olması ihtimali. Bu ihtimali de göz önüne alarak arkadaşınızın “arkadaşlar bölümünde” bir arama yapabilirsiniz. Eğer sizi engellediğinden şüphe duyduğunuz kişi ortak arkadaşınızın sayfasında görünüyorsa bu size bu kişinin sizi engellemediğini fakat hesabını kapattığı bilgisini verecektir.

Tüm Olasılıkları Dikkate Alın

Özetlersek, yukarıdaki maddeleri dikkatlice uygularsak birinin sizi engelleyip engellemediğini çok kısa bir sürede anlayabiliriz. Fakat şunu hiç bir zaman unutmayın ki, sizi engelleyen kişi bunu yanlışlıkla yapmış olabilir. Çocuğu bilgisayarını veya cep telefonunu kurcalarken kazayla olmuş olabilir. Veya hesabını silmiş ya da dondurmuş olduğundan kendinizi engellenmiş gibi hissedebilirsiniz. O kişiye karşı bir eylemde bulunmadan önce lütfen bu olasılıkları da dikkate alın. Çünkü durum göründüğünün aksine çok farklı olabilir.

Cevap bırakın