Facebook’ta canlı yayın zamanı

0

2016_agustos_02

İnternet ile henüz tanışmadığımız dönemlerde televizyon kanallarının bile canlı yayın yapması çok pahalı, ekipman isteyen ve oldukça zorlu bir süreçti. O dönemlerde bireysel canlı yayın denildiğinde akla halk bandı telsiz sahiplerinin “Arkadaş arıyorum arkadaş” nidalarıyla yaptığı canlı yayınlar ile amatör FM vericileriyle yapılan mahalle arası yayınları gelirdi.  Daha çok demonte olarak satılan FM vericilerini şemasına uygun monte ederek yapılan vericilerle cızırtılı da olsa 2 km’ye kadar mahalle arasında FM bandı üzerinden müzik yayını yapılırdı.

Canlı Yayın Yapabilen Uygulamalar Hayatımızda

İnternetin hayatımıza girmesiyle çok şeyler değişti. Özellikle Periscope uygulamasıyla başlayan cep telefonundan anlık video canlı yayınını çok sevdik. Facebook kullanıcıları böyle güzel bir özelliği kendileri kullanamadıkları için epey hayıflandılar. Sonra bir baktık Facebook IOS için canlı yayın özelliğini devreye almış.  Android kullanıcıları bu durumu epey bir kıskandılar. Derken bir süre sonra bu özellik Android İşletim sistemine sahip tüm telefonlarda çalışan Facebook uygulamasına da eklenince kullanıcılar yavaş yavaş “canlı yayın” özelliğini keşfetmeye başladılar.

Facebook Canlı Yayın Özelliği İle Daha da Değerlendi

Şu an için Facebook Canlı Yayın uygulaması oldukça revaçta ve bu özelliğin Android işletim sistemini kullanan cihazlarda kullanılmaya başladığı andan itibaren büyük ilgi çektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.  Facebook’un biraz da geç kaldığını düşündüğüm bu canlı yayın hamlesi çok başarılı bir operasyon oldu. Zaten popülerliği ön planda olan bu sosyal ağ daha da değerli bir hale geldi. Canlı yayın yapmak için Facebook’dan ayrılarak Periscope uygulamasını kullanan çok kişi artık Facebook içinde bu özelliği kullanabilmenin ayrıcalığını yaşıyor.

Canlı Yayına Başlayalım

Bu özelliği ilk defa deneyimlemek isteyenlerin bilmeleri gereken ilk şey Facebook’un canlı yayın özelliğini kullanabilmek için halen aktif durumda olan ve onaylı bir Facebook profilinizin olması gerekiyor.

İOS İşletim Sisteminde

Eğer telefonunuz veya tabletiniz İOS işletim sistemi üzerinde çalışıyorsa Facebook’a girip “ayarlar” bölümünden “yayınla” tuşunu aktif hale getirmeniz gerekiyor. “Canlı yayına geç” seçildikten sonra istediğiniz takipçi grubuna veya tüm takipçilerinize kameranız ile canlı yayına başlayabilirsiniz.

Android İşletim Sisteminde

Android İşletim Sistemi kullanan bir telefona veya tablete sahipseniz burada Android İşletim Sisteminin son sürümünün yüklü olması gerekiyor. Zaten son sürüm yüklüyse Facebook uygulaması “canlı yayın” özelliği ile birlikte çalışacaktır. Sizin telefonunuzda ekstra bir değişik yapmanıza gerek olmayacak. Canlı yayına başlamak için ‘Ne Düşünüyorsun’ bölümünde 5 seçenek görürsünüz. Burada 2. sırada  “Canlı Yayına Geç” başlığı altındaki tuşa basarak canlı yayına hemen başlayabilirsiniz.

Canlı Yayın Esnasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Canlı yayın esnasında takipçilerinize değer verdiğinizi göstermek için bazı küçük ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor.

– Eğer kendinizin görüntüsünü canlı yayında paylaşacaksanız yayın öncesi mutlaka aynanın karşısına geçip saçınızı, kıyafetinizi hatta hanımlar  da makyajlarını kontrol ederlerse hem takipçilerine saygı göstermiş olurlar hem de canlı yayında iyi bir görüntü verirler.

– Canlı yayın yaptığınız telefon veya tableti elde tutmak yerine mutlaka bir şekilde sabitlerseniz elde yaşanması muhtemel gereksiz titreme ve sarsıntıları önlemiş olursunuz.

– Sesinizin karşı tarafa çok daha net ulaşmasını istiyorsanız kulaklık-mikrofon kullanmanızı öneririm. Mikrofon kullanmazsanız özellikle dış ortamlarda ses kalitenizde rüzgar ve trafik gürültüsü gibi etkiler çok fazla görülecek ve ses kaliteniz çok düşecektir.

– Canlı yayın yaparken Wi-Fi bağlantı noktalarından yararlanmaya çalışın. Aksi halde canlı yayın için telefonunuzun veri kotasını kullandığınızda ses ve video yayını çok ciddi veri kullanımına yol açacağından aylık kotanızın çok üstüne çıkıp yüksek faturalar ödemenize sebep olabilir.

Cevap bırakın