Avrupa Birliği’nden Facebook’a şok ceza!

0

Avrupa Birliği (AB), Facebook’a ceza kesti. Flaş gelişmenin detaylarına yakından bakın…

Sosyal medya ağı Facebook, son dönemde 2 milyara yaklaşan aylık kullanıcı sayısı gibi çarpıcı verilerle gündeme gelmiş, geleceğe dair daha da yüksek segmentli beklenti açıklamalarıyla şaşırtmıştı. Bu kez konu çok daha farklı bir boyutta.

Facebook, AB tarafından, yanıltıcı bilgi verilen bir platform olduğu yönündeki gerekçe beraberinde yüklü miktarda para cezasıyla karşı karşıya. Yapılan resmi AB açıklamasında Facebook’ta WhatsApp kullanıcı verilerinin bağlandığı, ancak bunun olmayacağına dair öncesinde açıklama yapıldığı ve bu yüzden de sosyal ağın yanıltıcı bir uygulama gerçekleştirdiği kaydedildi. Facebook’un bu durumun farkında olduğu, ancak görmezden geldiğinin de altı çizildi.

AB, Facebook’a yanıltıcı bilgi verilmesi nedeniyle 112 milyon Amerikan Doları tutarında ceza verdi. Facebook’un suçla orantılı bir ceza verildiği şeklinde bir açıklamada AB Komisyon Üyesi Margrathe Vestager tarafından yapıldı.

Daha önce WhatsApp’ın kullanıcı verilerini toplamasının durdurulması istenmişti. Ancak bu noktada çeşitli ihlallerin devam ettiği iddiaları kamuoyunda yer buluyor. Geçtiğimiz günlerde İtalya hükümeti de WhatsApp için Facebook’a 3 milyon dolarlık bir ceza vermişti. Facebook’un Avrupa genelinde vergi ödeme konularında da çeşitli davaları devam ediyor.

Sosyal medya dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız…

Cevap bırakın