Facebook’a ilişkin bazı merak edilen detaylar kamuoyuyla paylaşıldı

0

mark-zuckerberg

Facebook, şüphesiz sosyal medya kavramı açısından mihenk taşları arasında yer alıyor. Bu ‘artık köklü’ ve son derece güçlü teknoloji şirketinin, Mark Zuckerberg adlı bir kolej öğrencisinin odasından çıkarak küresel bir ‘olmazsa olmaz’ noktasına ulaşmasının üzerinden çok zaman geçti. Geride kalan 13 yılın ardından gelinen kilometre taşları ise oldukça çarpıcı. 13. Yılını kutlayan Facebook’un 2016 sonu itibarıyla ulaştığı aylık aktif kullanıcı sayısı, günlük aktif kullanıcı sayısı, yıllık gelir, yıllık net kar ve piyasa değerine ilişkin bazı göstergeler kamuoyuyla paylaşılmış durumda. Ulaşılan piyasa değeri rakamı başta olmak üzere geride bırakılan süreçin gerçek bir başarı öyküsü olduğuna dair herhangi bir şüphe bulunmuyor.

13 yaşındaki Facebook’un bazıları günümüzde ‘daha da artmış’ haldeki bazı verilerini şu şekilde göebilmek mümkün.

  • Aylık aktif kullanıcı sayısı: 1 milyar 860 milyon
  • Günlük aktif kullanıcı sayısı: 1 milyar 227 milyon
  • Yıllık gelir: 27.6 milyar dolar
  • Yıllık net kar: 10.2 milyar dolar
  • Piyasa değeri: 385 milyar dolar
  • Marka değeri: 62 milyar dolar

Facebook, aylık aktif kullanıcı sayısı ile sosyal medya şirketleri arasında rakipsiz konumda. Twitter’ın yarım milyar sınırına yaklaşamayan aylık aktif kullanıcı sayısı ile karşılaştırıldığında ciddi bir fark yarattığı da açık. Öte yandan piyasa değeri anlamında da en genç ve en pahalı şirketlerden biri olduğu da aşikar.

Sosyal medyanın olmazsa olmazlarından Facebook’un 2017 sonunda 2 milyar aylık aktif kullanıcı ve 400 milyar dolar piyasa değeri sınırlarına aşması kesin görünüyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın