Facebook’a ‘beğenmekten fazlası’ geldi

0

facebook-emojis-today-160224-tease_5405c105acc2da6fdbf9336038d2a262.today-inline-large

Dünyanın en fazla kullanılan sosyal ağı Facebook, son derece radikal bir yeniliği kullanıcılarına sundu. Bir paylaşımın altında sadece beğen butonu ve yorum yapılması suretiyle etkileşimde bulunuluyordu. Artık bundan daha fazlası mümkün…

Testleri İspanya, İrlanda gibi bazı ülkelerde, bir yıla yakın süredir devam eden ve zaman zaman tartışmalara neden olan özellik, kullanıcıların paylaşımları beğenmelerinin dışında farklı hislerini sergilemelerinin de önünü açıyor. Aşağıdaki ikonlar, yeni özellikle birlikte kullanıma sunuldu. Artık Facebook’ta ‘beğen’ (like) ikonun dışında da ifadeler söz konusu.

Ekran Resmi 2016-02-25 11.18.52

Son dönemin trendi emojilerin, Facebook’a daha da fazla entegre olması anlamı da taşıyan yeni ikonlar, Facebook Reactions adıyla anılacak. İlk aşamada 6 seçenek var; bunlar ‘sevgi/sevme’, ‘gülme’, ‘mutlu olma’, ‘şaşırma’, ‘üzgün olma’ ve ‘kızgın olma’yı temsil ediyorlar. Klasikleşen beğen butonunun yanında yer alan ikonlar, kullanıcıların daha fazla his ve duyguyu yansıtmalarına imkan tanıyor.

Facebook tarafından yapılan resmi açıklamada, ilgili emojilerin hazırlanması sürecinde uzman sosyologlardan yardım alındığının altı çiziliyor. Amacın ise beğen işlevinin uygunsuz kaldığı durumların önüne geçmek olduğu belirtiliyor.

Diğer yenilikler de merakla bekleniyor

Facebook’ta örneğin birinin hasta olduğu hakkındaki bildirimin beğenilmesi, sosyal ağın çözmesi gereken bir handikap olarak değerlendiriliyordu. Sosyal medya platformunun sonraki yenilikleri de şimdiden merakla beklenmeye başlandı.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın