Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürFacebook’a ‘arkadaşınız yorum yazıyor’ özelliği geliyor

  Facebook’a ‘arkadaşınız yorum yazıyor’ özelliği geliyor

  Ekran_Resmi_2015-12-14_10_31_24

  Online mesajlaşma servislerinin temel özelliklerinden biri de karşıdaki kişi ya da kişilerin o an yazı yazıyorsa bunun; ‘yazıyor’, ‘ ileti yazıyor’ gibi şekillerde bilgi olarak sunulması. Bu özellik, WhatsApp’tan Messenger’a hemen her mesajlaşma servisinde söz konusu ve iletişime derinlik kattığı da aşikar. Gelen yeni bir bilgi ise bu özelliğin Facebook’ta iletilerin altına yorum yazıldığında da görüleceği yönünde…

  Henüz test aşamasında olduğu kaydedilen gelecekteki Facebook özelliği, kullanıcıların arkadaşlarından biri paylaşımların altına yorum yazdığında bunun ‘arkadaşınız yorum yazıyor’ ibaresi ile sunulması şeklinde. Facebook’ta paylaşımların ardından kullanıcının kendi gönderisini izleme, ona bakmaya devam etme gibi gereksinimlere ihtiyaç duymadığı düşünülebilir, ancak ilgili özellikle beraber yeni bir deneyim söz konusu olabilir ve kullanıcılar, birilerinin yorum yazmakta olduğunu, kimlerin yazdığını görmeyi merak edebilirler. Bu arada Facebook’un test sürecindeki her özelliği kullanıma sunma gibi bir eğiliminin bulunmadığını hatırlatalım; yani ‘arkadaşınız yorum yazıyor’ özelliği gündeme gelmeyedebilir.

  o-CAREER-facebook

  Öte yandan anlık mesajlaşma uygulamaları baz alındığında karşıdaki kişinin ileti yazdığı bilgisinin görülmesi özelliği yeni değil, ancak sosyal medyada yorum yazma konusuna gelindiğinde bu bir ilk olacak. Dolayısıyla test sürecindeki özellik, geleceğe dair yeni kullanım şekillerinin de habercisi olabilir. Örneğin Twitter’da birisinin tweet’e yanıt vermekte olduğu ya da Instagram’da yorum yazıldığı gibi bilgiler de gelecekte kullanıcıların karşısına gelebilir. Sosyal medya dünyasına dair gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN