Facebook; yapay zekâ ve sanal gerçeklik alanındaki yeniliklerini duyurdu

0

1492628101_Facebook_Surround_360_Camera_x24_x6

Sosyal medya ağı Facebook, her sene düzenlediği ve teknoloji çevreleri tarafından merakla beklenen F8 Konferansı’nın 2017 yılı ayağında çok sayıda yenilik, aygıt ve hizmetin detaylarını kamuoyuyla paylaştı.

F8 Konferansı’nın ikinci gününde bağlanabilirlik, yapay zekâ, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik ile ilgili yenilikler duyuruldu. Söz konusu tanıtımlara dair detaylar  şöyle:

  • Tether-tenna: Aynı zamanda fiber ve elektrik barındıran bir kabloya bağlı helikopterlerin gerekli yerlere yollanmasıyla acil durumlarda bağlantıyı geri getirebilecek yeni bir tür “acil altyapı.”
  • Caffe2: Telefonda Yapay Zekâ algoritmaları yazmaya ve çalıştırmaya yarayan bir sistem
  • Surround 360 kameraların yeni tasarımları: Yeni Surround 360 ile Sanal Gerçeklik teknolojisi kullanılarak sürükleyici ve etkileşim sağlayan videolar yaratılabiliyor.
  • Artırılmış Gerçeklik vizyonu: Artırılmış gerçeklik hem görme, hem de duyma yetilerinizin kendini hissettirmeden geliştiği ve sizinle her yere gelebilecek kadar hafif, rahat ve verimli bir gelecek.
  • Building 8: Facebook’un sosyalliğe öncelik veren ve misyonunu yürüten ürünleri yaratıp, kullanıma sunan, geliştirme ve araştırma ekibi.

Facebook, aynı zamanda insanların sadece zihinlerini kullanarak yazmalarını sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalıştığını da açıkladı. Mark Zuckerberg’in konuyla ilgili Facebook paylaşımı burada yer alıyor. Facebook’un üzerinde çalıştığı bir diğer proje ise insanların tenleriyle duymalarını hedefliyor.

Cevap bırakın