Facebook yalan haberle daha fazla mücadele edecek

0

facebook-mark-zuckerberg

Geride kalan ABD Başkanlık Seçimleri öncesinde Facebook Haber Kaynağı üzerinden milyarlarca kullanıcıya ulaşan yalan haberler, sosyal medya dünyasında son dönemin ciddi tartışma konularından. En nihayetinde ise sosyal medyada yalan haberler bir hayli yaygın. 2 milyar kullanıcıya yaklaşan platfromun başarılı CEO’su Mark Zuckerberg, Facebook hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımla gelen son eleştirilere yanıt getirdi ve sosyal ağın yalan haberlerle daha fazla mücadele edeceğinin sinyallerini verdi.

Amaçlarının insanlara ilgilerini çekebilecek haberleri aktarmak olduğunu, yalan haber sorununu ise uzun zamandır gündemlerinde bulundurduklarını belirten Zuckerberg, sorumluluğu üstlendiklerini ifade etti. Kullanıcıları, yalan haberleri şikayet etmeleri konusunda bilgilendiren başarılı yönetici, ayrıca Facebook’un bazı konularda daha aktif olması gerektiğini de sözlerine ekledi. Yine de Facebook CEO’sunun yalan haber de olsa paylaşımlara müdahale etme konusunda çekimser tavrı korumaktan yana olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Öte yandan gelecekte farklı adımların atılacağı sinyalini de vermekten geri durmadı ve haber doğrulama alanında uzmanlaşmış şirketlerle çalışılacağını açıkladı.

Facebook, yalan haberlerle mücadele konusunda bazı adımlar atıyor ve yeni hamlelerde bulunmaya hazırlanıyor. Reklam ağından çıkarma bu yönde en yaygın ceza yöntemlerinden biri. Sosyal medya platformunun bir haber doğrulama şirketi olan Snopes’la da yakın zaman içinde birlikte çalışmayı planladığı biliniyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın