Facebook Watch duyuruldu

0

Facebook Watch isimli yeni servis, video platformları alanına yeni bir soluk kazandırıyor. İşte detaylar…

Video paylaşımı alanında en popüler internet platformu YouTube… Sadece videolar değil, çeşitli müzik klipleri de ilk olarak YouTube ortamına yükleniyor. Haliyle oldukça popüler olan YouTube`a şu sıralar büyük bir rakibin gelme durumu söz konusu. Bu rakibin ismi Facebook Watch…

Yeni bir soluk getirebilir

Sosyal medyanın en çok kullanılan platformu Facebook, bir süredir video paylaşım alanında kendine has bir servis kurmak amacıyla çalışıyordu. Ve nihayet resmi hamle yapıldı. İlk aşama olarak şu an yalnızca TV şovlarının yayınlanması amacıyla ilgili mecralar ile anlaşmalar yapıldı. Kısa bir süre içerisinde de platform üzerinde yeni kanalların oluşacağı düşünülüyor.

Gelirin yüzde 55`i içerik sahiplerine dağıtılacak

Facebook Watch üzerinden tıpkı YouTube üzerinden para kazanıldığı gibi para kazanılabilecek. Facebook Watch`den elde edilen gelirin yüzde 45`ini Facebook alacak. Kalan yüzde 55`lik kısım ise videoları hazırlayıp yükleyen kullanıcılara ödenecek.

Tabii video yükleyenlerin videolardan kazanacağı para videoların izlenme sayısı ile doğru orantılı olacak.

Kuşkusuz bu yeni güzel hamle tekelleşmenin önüne geçeceğinden içerik üreticilerinin yaranına olacak. Ne de olsa rekabet her daim iyidir.

Sosyal medya dünyasında öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın