Facebook, Vodafone Arena’da ‘Mobil Çağda Spor’u değerlendirdi

0

1464864162_2016_06_02_FB_Euro_2016_Event

Facebook’un Türkiye ekibi Euro 2016 şerefine Vodafone Arena İstanbul’da “Sport in a Mobile Age” (Mobil Çağda Spor) başlıklı bir etkinlik düzenledi. Facebook ve Instagram ekipleri futbolun Türkiye’deki etkisini vurgulayarak pazarlamacılara faydalı olacak içgörü ve rakamlar paylaştı. Etkinlik, Euro 2016’da Türkiye’yi destekleyeceğini belirten Pascal Nouma ile yapılan bir söyleşiyle sonlandı.

Markaların Euro 2016 süresince Facebook ve Instagram üzerinden futbol taraftarlarına etkin bir şekilde ulaşabileceğini vurgulayan Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, “Facebook ve Instagram’daki en tutkulu futbol taraftarlarına baktığımızda Türkiye, İspanya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’de 23,35 milyon futbol taraftarı bulunuyor. Futbol taraftarları haftada 7,7 saat içerik tüketiyor ve bunların yüzde 68’i online içerik tüketiyor. Facebook’ta ‘Euro 2016 Futbol’ yazarak kitle hedeflemesi yapıldığında 1,1 milyon insan çıkıyor. Bunların yüzde 75’i erkek ve 18-34 yaş arasında. Bu veriler markaların Euro 2016 süresince kitle hedefleme ile hedef kitlelerine ulaşabileceğini kanıtlıyor,” dedi.

İçeriğin yüzde 42’sinin mobil cihazlar üzerinden tüketildiği Türkiye’de mobilin yükselişi açıkça görülüyor. Etkinlikte paylaşılan diğer Facebook ve Instagram rakamları ise şöyle:

  • Türkiye’deki aylık aktif Facebook kullanıcılarının sayısı 42 milyon
  • Günlük aktif kullanıcı sayısı 26 milyon
  • Instagram’ın global aylık aktif kullanıcı sayısı 400 milyon
  • Instagram kullanıcılarının yarısı Instagram’da bir markayı takip ediyor. Kullanıcıların yüzde 75’i bir Instagram içeriğinden ilham alarak harekete geçiyor.
Cevap bırakın