Facebook ve Google, Koronavirüs ile ilgili yanlış bilgilere savaş açtı

0

Koronavirüs hakkında yanlış bilgiler yayılmaya devam ederken iki öncü teknoloji şirketinden beklenen adım geldi…

Koronavirüs salgınıyla alakalı çıkan haberler Google ve Facebook’ta yayılmaya devam ediyor. Verilen doğru bilgilerin yanı sıra yanlış bilgilerde bilgi kirliliğine neden oluyor. Bu kapsamda iki öncü şirket Facebook ve Google, koronavirüsle ilgili çıkan yanlış haberlere karşı önlem almaya başladı.

Dünyayı tehdit eden ve son zamanların en fazla konuşulan hastalıklarından biri olan koronavirüs hakkında yanlış bilgiler yayılmaya devam ediyor. Yanlış bilginin doğruymuş gibi paylaşılması çok önemli sonuçlar doğurabilir. Facebook ve Google bu nedenle harekete geçerek yanlış bilginin dolaşımını engellemeye başladı.

Yanlış bilgilere önlem geliyor

Google Koronavirüs ile ilgili çıkan haberlere karşı Twitter hesabında yeni bir duyuru yaptı. Virüsle ilgili çıkan haberlere karşı referans sayfa gösterileceğini belirtti. Bu şekilde kullanıcılar sağlıklarıyla ilgili önlem alabilecek veya gereksiz panik haline girmeyecekler. Facebook virüsle ilgili çıkan haberlere önlem olarak inceleme yapacaklarını duyurdular. Facebook uygulamasında Koronavirü’le ilgili olarak yalan bir haber yapıldığında haberin erişimi kısıtlanarak tamamen kesilecek ve kullanıcıya uyarı gidecek.

Çin’de etkili olan ve yavaş yavaş diğer ülkeleri de etkisi altına alan koronavirüsle ilgili olarak doktorların yoğun çalışmalarına devam ettiği belirtildi.

Cevap bırakın