Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürFacebook nasıl güldüğünüzü biliyor!

  Facebook nasıl güldüğünüzü biliyor!

  ladytablet3.0

  Sosyal medya platformu Facebook, 1,5 milyara yaklaşan kullanıcı sayısı ile tüm dünyayı adeta mavi ağırlıklı ana sayfasında buluşturmayı başardı. Popüler platform, mobil ve diğer kullanım sahaları üzerinden her gün yüz milyonlarca kişinin aynı potada buluştuğu bir tür iletişim metodu aynı zamanda. Hatta bu iletişim metodunun bazı sonuçları bile var. Örneğin kullanıcılar birbirlerine emoji gönderebiliyor ya da daha klasik yollarla güledebiliyorlar. İşte Facebook, tam da bu konuya odaklanan bir araştırmanın sonuçlarını yayınlandı…

  Kullanıcılarının kendi platformu üzerinde ‘ne şekilde güldüğünü’ ele alan araştırmada ilginç sonuçlar çıktı. Aşağıdaki tabloda görüleceği üzere Facebook kullanıcılarının yüzde 51,4’ünün ‘haha’ şeklinde bir kullanımla online gülme eylemini karşılarındakilere aktardıkları görülüyor. Oldukça yoğun bir şekilde kullandığı görülen haha, yüzde 33,7’lik oranla emojiler tarafından takip ediliyor. Çeşitli sembollerin kullanımı, insanların Facebook üzerinden en çok tercih ettikleri gülme göstergelerinden biri konumunda. Üstelik, emojilerin kadınlar tarafından erkeklere göre daha fazla kullanıldığı da elde edilen bulgular arasında.

  facebookOnline gülüş konulu Facebook araştırmasının üçüncü sırasında yüzde 13,1 ile ‘hehe’ yer alıyor. Onu 1,9 ile ‘lol’ izliyor. Peki sosyal medya iletişimi üzerindeki bu online gülme metotları hangi yaş aralıklarında daha çok tercih ediyor?

  facebook20-25 yaş aralığının favorisi ‘haha’

  Araştırmanın sonuçlarına göre emojiler, 20 yaş ve altında daha yoğun şekilde tercih ediliyorlar. 20-25 yaş arasınının favori gülme şekli ise ‘haha’ ve devamındaki hehe şeklindeki kullanımın 25 yaş ve üzeri için daha çok tercih edildiği dikkatlerden kaçmıyor.

  Facebook’un yayınladığı bu araştırmanın ilginç bir detayı ise gülme eylemlerine kadar kullanıcılarını analiz edilebilen bir platform olduğunun açıkça gözler önüne serilmesi.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN