Facebook Messenger’ın Az Bilinen Yönleri

4

Facebook Messenger Facebook’un en hızlı büyüyen servisi . Bu servisin bildik yönlerinden dışarıya çıkmaya ve mesajlarınıza eğlence katmaya ne dersiniz?

Yazımda Facebook Messenger’ın Az Bilinen Yönlerine değindim….

Sayılarla Facebook Messenger

Dünya genelinde yaklaşık 900 milyon kullanıcıya hitap eden ücretsiz mesajlaşma uygulaması Facebook Messenger, kitlesini elinde tutmak için birçok farklı ve eşsiz özelliği kullanıcılarının kullanımına sunuyor. Faydalı botlardan türlü türlü oyunlara kadar renkli birçok özellik Facebook Messenger’da keşfinizi bekliyor.

Facebook Messenger’ın aşağıda sıralayacağım az bilinen ilginç özellikleri her telefonda çalışmayabilir. Bu açıdan cihazınıza gelen güncellemeleri yapmayı ihmal etmemenizi öneririm.

 

Happy woman with a cap sitting in a cafe and text messaging on cell phone.

Facebook Messenger’da Neler Yapabilirsiniz?

Messenger’ın Yeni Çağa Yön Vermesi Beklenen “Bot”ları ile Tanışın.

Daha önce duymamış olabilirsiniz ama Facebook Messenger’ın bot olarak tabir edilen ve birçok hizmette kullanılan servisi, gelecek için önemli kilometre taşlarından biri olacak. Messenger’da botlar sayesinde çiçek siparişi verebilir ve hatta araç çağırabilirsiniz. Messenger’daki bot sayısı on binleri aştı. Messenger, Facebook’tan daha hızlı büyüyor ve bu alana yatırımları dev boyutta. Diğer taraftan Türkiye’de henüz tam anlamıyla oturmasa da botlar ile yemek siparişi vermek ya da haber takibi yapmak da mümkün. Örneğin günlük tükettiğiniz gazetelerin Facebook sayfasına ilgilendiğiniz kategoriyi belirten bir anahtar kelime yazdığınızda botlar otomatik olarak devreye giriyor ve size haber servisi yapıyor. Kısa özet ve bir görsel şeklinde karşınıza çıkan haberin tamamını okumak için de bağlantıya tıklamanız yeterli oluyor. Messenger’ın sohbet botlarının gelecekte bunlarla sınırlı kalmayacağı, hayatımızı daha kolay ve daha hızlı yaşayacak şekilde biçimlendireceği tahminler arasında.

 

15 Saniyelik Videolar Gönderin. 

Messenger’dan birbirinize yazılardan ve emojilerden oluşan mesajlar atmaktan sıkıldıysanız mesajlaşmanıza renk katacak yeni bir özellik denemeye ne dersiniz?

Facebook Messenger’ın mobil uygulamasından 15 saniyelik kısa videolar çekip birbirinize gönderebilirsiniz. Bunu yapmak ise son derece kolay. Mobil uygulamada kamera butonuna bastıktan sonra videonun ortasına basılı tutarak 15 saniyelik eğlenceli videolar çekerek arkadaşlarınıza gönderebilir, sıkıcı mesajlaşma maratonunuza renk katabilirsiniz.

 

Mesajlaşırken Basketbol Oynamaya Başlayın.

Sporu sevin ya da sevmeyin, Facebook Messenger’da anlık mesajlaşmayı sürdürdüğünüz sırada aniden kendinizi basketbol oynarken bulabilirsiniz. Mart 2016’da Facebook’u sunduğu bu yeni özelliği kullanabilmek için mesajlaşırken taraflardan birinin diğer tarafa basketbol topu emojisi göndermesi yeterli oluyor. Bu emojinin ardından bir yandan birbirinizle mesajlaşırken bir yandan da eğlenceli bir basketbol rekabetine zemin hazırlıyorsunuz.

 

Facebook Messenger’dan Futbol Konusunda da Yarışın. 

Tıpkı basketbol oyunu gibi Facebook Messenger üzerinden arkadaşlarınızla futbol da oynayabilirsiniz. Mesajlaşırken birinin diğerine Facebook Messenger üzerinden futbol topu emojisi göndermesi ile başlayan yarış iki kişiden biri bıkana kadar devam edebilir ve size sınırsız eğlence üretebilir.

 

Birbirinize Konum Atın.

Facebook Messenger’ın zaman zaman en faydalı, zaman zaman ise insanları zor duruma sokan özelliklerinden biri de konum gönderme hizmeti. Messenger’da mobil sohbet penceresinin sağ alt köşesinde yer alan üç nokta şeklindeki butona bastıktan sonra bulunduğunuz yeri seçerek karşı tarafa konumunuzu atabilir, ailenizin ya da arkadaşlarınızın sizin nerede olduğunuzu bilmesini sağlayabilirsiniz. Öte yandan adresi bilmediğiniz anlarda buluşmak istediğiniz kişileri yanınıza daha rahat ve daha doğru şekilde de çağırabilirsiniz. Bu yanıyla Messenger’dan konum gönderebilme harika bir özellikmiş gibi görünse de diğer taraftan nerede olduğunuzu bilmesini istemediğinizde sıkıntı yaratabilir. WhatsApp kullanmıyorsanız Messenger’dan konum atılabildiği bilgisini kimlerle paylaştığınıza dikkat etmenizi öneririm.

 

Portrait of beautiful young woman with her dog using mobile phone at home.

Satranç Oynayın.

Basketbol ve futbol gibi sporlar size göre değilse ya da bunları oynamaktan sıkıldıysanız sizleri arkadaşlarınızla ya da kendinizle satranç oynamaya davet ediyorum. Sohbet penceresine “@fbchess” yazdıktan sonra satranç oyunu açılıyor ve eğlenceli bir aktivite başlamış oluyor. Kendi kendinizle satranç oynayıp farklı bir deneyim yaşamak için ise, isminizi yazıp aratmak koşulu ile kendinizle bir sohbet penceresi açmanız yeterli.

 

DailyCute ile Eğlenin.

Messenger’da doğaçlama bir şekilde eğlenmenin bir diğer yolu da DailyCute özelliği. Bu özellik için şimdilik Türkçe bir hizmet olmasa da sohbet penceresine “@dailycute” yazarak arkadaşınıza gönderdikten sonra eğlenceli bir görsel ve güldürme potansiyeli olan bir yazıyı karşı tarafa iletmiş oluyorsunuz. Şüphesiz ki bu özellik sayesinde tatlı fotoğraflar ile sohbetlerinize renk katabilirsiniz.

.
Para Gönderimi Yapın. 

Facebook Messenger’ı karşılıklı para gönderim uygulaması Venmo’ya alternatif olarak da kullanabilirsiniz. Sisteme ödeme bilgilerinizi girdikten sonra Messenger üzerinden para gönderimi yapmak mümkün hale geliyor.

.
Kalpler ile Birbirinizi Ne Kadar Sevdiğinizi Gösterin. 

Arkadaşınıza kalp emojisi atıp sohbet penceresinde kalplerden oluşan hoş bir harmoni oluşumunu sağlayarak ona olan sevginizi de gösterebilirsiniz.

 

Fotoğraflar Üzerinde Çizim Yapın.

Arkadaşınıza göndermek üzere bir fotoğrafı seçtikten sonra kalem şeklindeki butona basarak fotoğraflar üzerinde çizim yapabilir, bu çizimler ile fotoğrafları daha eğlenceli hale getirebilir ya da önemli yerleri çizerek ön plana çıkarabilirsiniz.

 

Facebook Messenger üzerinde yapabileceklerinizin kapsamı sürekli genişliyor.

Şimdiden eğlenceli mesajlaşmalar, fayda görmeniz dileğiyle.

 

Cevap bırakın