Facebook Messenger son sırada

0

En çok kullanılan uygulamalar ve platformların gizlilik içeriklerine göre sıralama yapan Mozilla, “Privacy Not Included” adını verdiği listeyi yayımladı. 

Mozilla Privacy Not Included listesinde değerlendirilen uygulamalar arasında Apple’ın FaceTime, 8×8’in Jitsi Meet, Cisco’nun Webex, GoToMeeting, Viber, Discord, Doxy.me, Google Hangouts/Meet/Duo, Microsoft Teams, Telegram, BlueJeans, Zoom, Marco Polo, Skype ve WhatsApp yer alıyor.

Mozilla, Facebook Messenger, WeChat ve Houseparty uygulamalarının gizlilik sıralamasında sonuncu olduğunu, çünkü topladıkları bilgileri dolandırıcılığa açık üçüncü partilerle paylaştıklarını ve zayıf şifreleme kullandıklarını belirtti.

Birçok diğer uygulama aynı zamanda sadece belli durumlarda kullanılabilen bloke etme özelliği nedeniyle eleştiri aldı. Mozilla, kullanıcıların gizliliklerinin sağlanması için insan kaynakları veya bilişim teknolojileri birimlerine bağlı kalmak zorunda olmadıklarını ifade ederken, Slack’in bloke etme içeriği koyması için dilekçe sundukları bilgisi aktarıldı.

Ayrıca birçok uygulamanın veri saklama süreleri ve veri silinmesi gibi hususlar başta olmak üzere gizlilik politikalarında eksiklik bulunduğu not düşüldü. Listeye göre, 21 uygulamadan sadece sekizi kullanıcı dostu gizlilik politikasına sahip.

Mozilla, öte yandan bazı uygulamaların gizlilik içeriklerini güçlendirdiğine dikkat çekti. Zoom, uçtan uca şifreleme özelliğini güçlendirirken, Discord ve Doxy.me, kullanıcılarından daha güçlü şifreler kullanmasını talep ediyor.

Cevap bırakın