Facebook Messenger daha az mobil veri tüketecek

0

facebook-messenger

Mobil uygulama ekositemi her geçen saniye büyürken veri paketlerinin yetersiz kalma olasılığı da artıyor. Bu basit sebep-sonuç çıkarımının temel aktörü ise şüphesiz yüksek data tüketiminin önünü açan yazılım özellikleri. Yeni bir ipucu ise en çok kullanılan mobil uygulamalar arasında yer alan Facebook’un Messenger hizmetinde ilginç bir adımın atılmak üzere olduğuna işaret ediyor. Buna göre Messenger uygulaması, otomatik multimedya (fotoğraf, video, vb) indirmenin önüne geçecek yeniliği test ediyor. WhatsApp’ta zaten kullanımda olan özelliğin kısa süre içinde Messenger’da da geleceğini şimdiden belirtelim.

Kullanıcı onay verdikten sonra multimedyaların indirilmesi söz konusu olacak. Ancak bu özellik, WiFi üzerinden erişim olduğunda deaktif olacak. Özetle sadece mobil veri kullanımı sırasında işlev gösterecek bir Messenger yeniliği geliyor.

Öte yandan Messenger ya da WhatsApp gibi anlık mesajlaşma platformlarının çok yüksek oranda indirme yapılmadığı durumlarda data paketlerini çok da yormayan uygulamalar oldukları biliniyor. Asıl sorunun ise Facebook, Instagram, YouTube, Twitter gibi görsel ağırlıklı platformlarda olduğu görülüyor.

ekran-resmi-2016-10-18-00-53-51

Genel itibarıyla veri paketini hızla tüketen etmenler yüksek çözünürlüklü videolar, fotoğraf ve ses dosyaları. Facebook’un artan videolu içerik platformu olma hamleleri, Instagram ve Vine gibi doğrudan multimedya alanlarında aralıksız şekilde yükselen kullanım sıklığı gibi göstergeler, günümüz veri tüketiminin ana faktörlerinden sadece birkaçı.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın