Facebook Libra dolandırıcılığına dikkat!

0

Ünlü sosyal ağın kendine ait olan ve bizzat tanıtımını yaptığı Facebook Libra Coin, 2020 yılının ortalarında piyasada olacak. Ancak henüz piyasaya çıkmayan kripto para ile ilgili dolandırıcılık olayları şimdiden gün yüzüne çıkmaya başladı bile.

Facebook, kısa süre önce Libra Coin adında yeni kripto parasını 2020 yılında piyasaya süreceğini ve şu an test çalışmalarının yapıldığını duyurmuştu. Ancak kripto para, henüz piyasaya çıkmamasına rağmen pek çok dolandırıcı türedi.

Libra Coin’i stoklamak için tasarlanan dijital cüzdan olan Calibra’nın taklitleri kullanıcılara sunulmaya başlandı. Ayrıca calibra.com olarak taklit edilen sayfalarda ise aynı şekilde Libra Coin satışı yapıldığı iddia edildi. Libra Coin satın almak isteyenlerin bu şekilde dolandırıldığı öğrenilince kullanıcılar sahte kripto para satışı konusunda uyarılmaya başlandı.

600 Libra Coin 2 Ethereum karşılığında satılıyor

Sahte sitelerde yaklaşık olarak 600 Libra Coin için 2 Ethereum isteniyor. Ayrıca fiyat konusunda da bonuslu olduğu açıklaması yapılıyor.

Öte yandan sahte sitelerde bazı tasarımsal değişiklikler göze çarpıyor.  URL de aynı şekilde farklı şekilde oluşturulmuş, örneğin Calibra’nın sitesinin sağ üst köşesinde “Başlamak için hoş geldiniz” yerine “Satış Öncesi Libra Para Birimi” yazan bir buton da yer alıyor. Özetle kullanıcıların sahtecilikle internet kullanıcılarını dolandırmak isteyen kötü niyetli kimselere karşı temkinli ve dikkatli olmaları gerekiyor.

Cevap bırakın