Facebook filtreleme özelliği ile ‘iyi hatıraların’ yanında

0

facebook

Sosyal medya ağı Facebook, Yıla Genel Bakış özelliğini geçtiğimiz günlerde kullanıma sundu. Özelliğin öne çıkan yönü ise iyi hatıralara verilen ağırlık. İşte detaylar…

Facebook, Yıla Genel Bakış özelliğini geçtiğimiz günlerde kullanıma sundu. Popüler sosyal ağ kullanıcıları, ilgili özellik sayesinde 2015’e kısa bir bakış atıyor ve yıl içinde yaşadığı bazı olayları hızlıca görebiliyor. Bu noktada kullanılan algoritma ise Facebook’tan yapılan resmi açıklamaya göre ‘kötü anıların filtrelenmesi’ şeklinde.

Yıla Genel Bakış özelliğinde paylaşımında mutluluk ifadeler barındıran içerikler bulunurken, görüldüğünde mutluluk verecek içeriklerin sunulmasına önem verilecek. Bu derinlemesine algoritma, sayesinde Facebook’un genel olarak iyi hatıralarla dolu bir özelliği kullanıma sunduğu görülüyor.

Öte yandan söz konusu özellikte kullanıcı, dilediği fotoğrafları ekleyebiliyor/çıkarabiliyor. Böylelikle bir tür özelleştirme imkanı da sunulmuş oluyor. Facebook app, Paper. Photo: Josh Valcarcel/WIRED

Facebook övgü aldı 

Facebook’un geçtiğimiz mart ayında kullanıma sunduğu Geçmişte Bugün özelliği, kötü anılar da (ölüm, vb) içerebildiği için yoğun eleştirilere maruz kalmış, söz konusu durum kayıtsız bırakılmamış ve sosyal medya şirketi tarafından revize edilmişti. Yıla Genel Bakış özelliğine ise en baştan ‘kullanıcı dostu’ bir yapı kazandırıldı ve bu da otoriteler tarafından övgüyle karşılandı.

Teknoloji dünyasına dair daha fazla haber için buraya tıklayınız.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Cevap bırakın