Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  VideoFacebook hesabı nasıl açılır? Cevabı bu videoda...

  Facebook hesabı nasıl açılır? Cevabı bu videoda…

  Neredeyse 7’den 77’ye artık herkesin bir Facebook hesabı var. Henüz Facebook’ta bir hesabınız yoksa bu videoda Facebook’ta nasıl hesap açabileceğinizi adım adım anlattık.

  MediaTrend için hazırladığım “Nasıl Yaparım” videosuna hoş geldiniz. Bu bölümde sizlere Facebook’ta nasıl hesap açıldığını göstereceğim.

  Facebook hesabı açabilmeniz için 13 yaşından büyük olmanız ve geçerli bir e-posta adresinizin bulunması gerekiyor. E-postaya alternatif olarak cep telefonu numaranızı da kullanabilirsiniz. Facebook’ta bilgisayarınızdan, tabletinizden ya da akıllı telefonunuzdan hesap açabilirsiniz. İlk defa hesap açarken benim önerim bilgisayarınızı kullanmanız. Siz de hazırsanız hemen başlayalım…

  Facebook’ta hesap açmak için ilk önce tarayıcımızda adres satırına www.facebook.com yazıyoruz ve Enter tuşuna basarak Facebook’u açıyoruz. Açık bir oturum yoksa karşınıza doğrudan hesap açma sayfası çıkar. Bu sayfadaki bilgileri doğru bir şekilde girmemiz gerekiyor. Aksi takdirde ileride şifrenizi unutmanız ya da hesabınızın çalınması gibi bir durumda hesabınızı geri alamayabilirsiniz.

  Şimdi bilgileri dolduralım. Bu kutuya adımızı, yanındaki kutuya ise soyadımızı yazıyoruz. Buraya e-posta adresimizi ya da cep telefonu numaramızı giriyoruz. Ben cep telefonu numaram yerine e-posta adresimi kullanmayı tercih ediyorum, telefon numarasını kayıt işlemini tamamladıktan sonra da girebilirsiniz.  Alttaki kutuya e-posta adresimizi tekrar giriyoruz.

  Buraya şifremizi giriyoruz.  Hesabınızın güvende olması için sayı, noktalama işaretleri, küçük ve büyük harflerden oluşan en az 8 karakterli bir şifre kullanmanızı öneriyorum. Doğum tarihiniz, adınız, soyadınız ya da ardışık rakamlardan oluşan tahmin edilebilir şifreler kullanmaktan kaçının. Bu sadece Facebook için değil her durumda dikkat etmeniz gereken çok önemli bir kural.

  Daha sonra doğum tarihimizi ve cinsiyetimizi belirtiyoruz. Formu tekrar kontrol ettikten sonra artık hesabımızı açabiliriz.  “hesap aç” düğmesine basıyoruz. Düğmeye bastıktan sonra Facebook biraz önce belirttiğimiz e-posta adresine bir mesaj gönderiyor. Bu e-posta mesajındaki onay bağlantısına tıklayarak hesap açma işlemini tamamlıyoruz.

  Facebook hesabımızı açtığımıza göre, şimdi profil resmimizi ve kapak fotoğrafımızı yükleyebiliriz.  Profil fotoğrafımızı eklemek için profil sayfasındaki “fotoğraf ekle” düğmesine basıyoruz. Açılan pencerede karşımıza fotoğraf yükle ve fotoğraf çek olmak üzere iki seçenek çıkıyor. Varsa Web kameranızı ile bir fotoğraf çekerek bunu profil resmi olarak kullanabilirsiniz. Ben fotoğraf yükle seçeneğini kullanarak bilgisayarımda bulunan bir fotoğrafı seçiyorum. Fotoğraf yüklendikten sonra fotoğrafı sürükleyerek istediğimiz konuma getiriyoruz. Aşağıdaki çubuğu kullanarak fotoğrafı yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Ayrıca düzenle tuşuna basarak fotoğrafa filtre uygulayabilir, metin ya da çıkartma ekleyebilirsiniz. Değişiklikleri tamamladıktan sonra kaydet tuşuna basıyoruz. Profil resmimiz yüklendi.

  Şimdi sırada kapak fotoğrafımız var. Kapak fotoğrafı yüklemek için kapak fotoğrafının sol üst köşesinde bulunan fotoğraf ekle düğmesine tıklıyoruz. Bu düğmeye tıkladığınızda karşınıza fotoğraflarımdan seç ve fotoğraf yükle olarak iki seçenek çıkıyor. Şu an profil resminden başka yüklü fotoğraf olmadığı için fotoğraf yükle seçeneğini tercih ediyorum. Fotoğraf yükle seçeneğine tıklıyoruz ve kapak fotoğrafımızı seçiyoruz. Fotoğraf yüklendikten sonra kapak fotoğrafını sürükleyerek istediğimiz konuma getiriyoruz ve değişiklikleri kaydet düğmesine basıyoruz.

  Daha sonra arkadaşlarımızın bizi daha kolay bulabilmeleri için iş, okul, yaşadığımız yerler gibi bilgileri dolduruyoruz.

  Başka bir “nasıl yaparım” videosunda buluşmak üzere hoşça kalın.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN