Facebook harita platformu Mapillary’i satın aldı

0

Facebook, Google Sokak Görünümü alternatifi olan Mapillary platformunu satın aldı. İşte detaylar…

Facebook, yeni satın alımları ile servislerini geliştirmeye devam ediyor. Sosyal paylaşım ağı son olarak Google Sokak Görünümü alternatifi olan Mapillary platformunu satın aldı. Şirket, son zamanlarda haritalar daha yakından ilgilenerek Google, Apple ve Yandex gibi firmaların haritalar sevişleriyle rekabette geri kalmamayı amaçlıyor.

Geçtiğimiz yıl yapay zeka platformunu OpenStreetMap kullanımına açan Facebook üç boyutlu dünya haritası planını açıklamıştı. Bu adımının ardından harita içerikleri ile yakından ilgilenmeye devam eden sosyal paylaşım devi bir süre önce koronavirüs salgının dünyadaki yayılmasını takip etmek için bir harita hazırlamıştı.

Facebook Mapillary’i satın aldı

Google Sokak Görünümü servisi gibi sokak seviyesinde görüntüleme servisi Mapillary ölçeklendirilmiş haritalar hazırlıyor. Firma kullanıcıların akıllı telefonları ile çeltiği fotoğrafları toplayıp bunları birleştirerek sokak görünümü formatına getiriyor. 2013’ten bu yanan 190 ülkeden kitle içeriğiyle haritalar oluşturan platform, Google Sokak Görünümü’nün bir alternatifi olarak konumlanıyor.

Mapillary haritaları şı ana kadar ticari olmayan amaçlar için kullanılabilirken Facebook tarafından satın alınmasının ardından ticari amaçla da kullanılabilecek. Servisin Facebook sayfalarında işletmelerin sokak görünümlerini kullanıcılar ile kolay bir şekilde paylaşabilmeleri için kullanılması bekleniyor.

Öte yandan Mapillary ile daha önce Amazon da ilgilenmiş ama satın alamamıştı. Facebook’un Mapillary’in ne kadara satın aldığı ise bilinmiyor.

Cevap bırakın