Facebook “Duygusal Sağlık Kaynak Merkezi”ni duyurdu

0

Kullanıcılarının platformları üzerinden ihtiyaç duydukları uzman desteğine ve kaynaklarına ulaşmalarını kolaylaştırmak isteyen Facebook, 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü kapsamında bir dizi yenilik duyurdu. Bu yeniliklerden biri de küresel olarak hayata geçirilen “Duygusal Sağlık Kaynak Merkezi” oldu.

Facebook üzerinden Türkçe olarak da ulaşılabilen “Duygusal Sağlık” sayfasında, ruh sağlığı alanında uzman kurum ve kişilerin paylaştığı yerel bilgilere erişilebilecek.

Facebook’un Dünya Ruh Sağlığı günü kapsamında internet kullanıcılarının konunun uzmanlarından destek alabilmeleri için globalde getirdiği yeni özellikler ise şu şekilde:

  • Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) stresi azaltmak ve ruh sağlığını korumak adına kolay uygulanabilir adımları paylaştığı Dijital Stres Yönetimi Rehberi, WhatsApp DSÖ Sağlık Uyarısı chatbot’u üzerinden ulaşılabilir olacak
  • Ruh sağlığıyla ilgili önemli dijital konuşmaları ve destek almayı kolaylaştırmak adına DSÖ ile birlikte tasarlanan çıkartma paketi, AR efekti ve 360 arkaplan Messenger üzerinden ulaşılabilir olacak
  • Crisis Text Line iş birliği ile intiharı ve kendine zarar vermeyi engellemeyi hedefleyen Messenger Kriz Desteği
  • Instagram’da yeni ruh sağlığı rehberleri

İnsanların duygusal sağlığını desteklemenin en önemli yolunun sağlıklı sosyal bağlantılar, yalnızlık, ruh sağlığı ve teknoloji gibi konularda yapılan araştırmalardan geçtiğini düşünen Facebook, bu konuda aynı zamanda The Aspen Institute ile iş birliği yaptı. İş birliği kapsamında akademi, sağlık, teknoloji, sivil toplum ve devlet gibi farklı alanlardan 60 uzman bir araya gelerek gelecek araştırmaların ve potansiyel çözümlerin yolunu açmak adına çalışmalarını paylaştı.

Cevap bırakın