Facebook düşüşte

0

Facebook hisse değeri önemli seviyede değer kaybetti. Gelişmenin açıklanan Haber Kaynağı algoritma değişim kararı sonrasında gelmesi ise dikkat çekti. İşte detaylar…

Facebook hisseleri 23 milyar dolarlık bir finansal gerileme anlamı taşıyan oranda, yani yüzde 4,53 değer kaybetti. Bu büyük değer kaybının şirketin Facebook Haber Kaynağı algoritması üzerinde bir dizi değişikliğin kullanıma sunulacağı yönündeki resmi açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

Söz konusu algoritma değişiklikleri, kullanıcıların paylaşımlarının daha üst sıralarda konumlanması, dolayısıyla reklam, vb. içeriklerin görünürlük sırasının değişmesi şeklinde özetlenebilir. Aile ve arkadaşlarla geçirilen zamanlara ilişkin paylaşımların öne çıkacağı farklı bir Facebook deneyimi öngörülüyor. Elbette yayıncı ve firmaların gönderileri de daha az gösterilmesi planlanıyor. Her ne kadar sosyal medya şirketi, reklam konusunun değişikliklerden etkilenmeyeceğini duyursa da bu hamlenin sonucu Facebook için hatrı sayılır oranda görülen değer kaybı oldu.

Krizin etki yönünü değiştirmek…

Geçtiğimiz yıllarda birçok kriz atlatan Facebook, özellikle 2016 ABD Başkanlık Seçimi öncesinde ortaya çıkan manipülasyon skandalıyla prestij kaybına uğramıştı. Yeni algoritma hareketinin krizin etkilerini absorbe etmeyi amaçladığı düşünülüyor. Bu açıdan kamuoyu nezdinde olumlu karşılandığı görülüyor. Diğer taraftan şirketin gelirleri açısından potansiyel bir negatif etki sahası açtığı da açık.

Neler olacak?

Bakalım sosyal medya platformunun geleceği ne gibi gelişmelerle (değer kayıpları, kullanıcı tabanında artış, vb.) şekillenecek.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın