Facebook: “Daha iyisini yapmamız gerektiğini biliyoruz…”

0

mark-zuckerberg

Popüler sosyal medya ağı Facebook, tüm zamanların en önemli internet fenomenlerinden. Hemen her akıllı telefonda, birçok bilgisayarda kullanıma hazır halde bekleyen platform, son dönemde YouTube gibi bir video izleme servisine de sönüşmüş durumda. Her gün milyonlarca videonun yüklendiği Facebook, kimi zaman oldukça tartışmalı videoların da yayınına sahne oluyor. İşte bu durumun beraberinde getirdiği tartışmalardan biri de geçtiğimiz günlerde yaşandı; ABD’nin Cleveland şehrinde yaşanan bir cinayetin anbean göründüğü video, birileri tarafından Facebook’a yüklendi. Fark edilmesinin ardından Facebook’tan özür bildirisi geldi…

Facebook, konuyla ilgili özür dilerken, şirketin ilgili biriminin sorumlularından Juston Osofsky, “ilk raporu aldıktan 23 dakika sonra hesabı devre dışı bıraktık, ancak daha iyi olmamız gerektiğini biliyoruz…” ifadelerini kullandı.

Söz konusu videoda bir adam, video kaydı yaparak cinayet işleyeceğini söylüyor, ardından yaşlı birini vurarak öldürüyor. Bundan birkaç dakika sonra da cinayeti itiraf ediyor. Tepki gören videoyla ilgili Facebook, şu şekilde bir savunma da yapıyor; ‘videoyla ilgili olarak kimsenin bunu hızlı bir şekilde rapor etmediği’ belirtiliyor.

En nihayetinde ise sosyal medya ağları ilk kez bu tür olaylara sahne olmadı. Sosyal ağ şirketlerinin ise bu tür konularla ilgili daha fazla çalıştıkları biliniyor.

Sosyal medya dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın