Facebook da hack’lendi!

0

facebook

Siber saldırılar dijital dünyanın en önemli sorunları arasında. Web sitelerini çökertmek, önemli verilere erişim ve bu gibi zararlı faaliyetlerden genellikle maddi kazanç sağlamak hacker’ların hedefleri arasında. Facebook ise yüksek segmentli güvenlik yapısıyla hacker’lar açısından ‘ulaşılması zor hedefler’ arasında ve platform üzerinde bir açık bulmak bile son derece zor. Ancak bazen durum değişebiliyor ve bazı sürpriz gelişmeler yaşanabiliyor.

Tayvanda yaşayan Orange Tsai adlı bir hacker, sosyal ağın sunucularına erişim sağlamayı başardı. files.fb.com’daki dosya yükleme uygulamasında açık bulan hacker, bunu kullanarak sunuculara erişimi gerçekleştirdi. Neyse ki amacı kötü değildi; Facebook’a durumu bildirdi ve karşılığında da ödül kazandı.

Tayvanlı kişi, üç adet XSS açığı ile iki uzaktan kod çalıştırmayı mümkün kılan açık ve iki de yetki değiştirmeye olanak tanıyan açık tespit etti. Facebook çalışanlarının sunucusuna erişen hacker, ayrıca başka bir hacker’a ait olabileceği üzerinde durulan bir dosya daha tespit etti. Bu dosyanın da çalışanların bilgisini çalma odağında olduğu kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama gelmiş değil, bunla birlikte Facebook’un dosyalar ve hedeflerle ilgili girişim başlattığı ve büyük olasılıkla da çözdüğü tahmin ediliyor. Öte yandan yaşanan son gelişmelerin hacker’lar açısından ‘Facebook’ta daha fazla zaman geçirmeyi’ tetikleyebileceği tahmin ediliyor.

Gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz…

Cevap bırakın