Facebook çevrimiçi güvenlik önlemlerini artırıyor

0

Facebook çevrimiçi güvenlik ve sosyal ağlarda güvenlik konusu her geçen gün biraz daha önem kazanıyor. Bu kadar güvenlikle ilgili alınan önleme ve uyarılara rağmen Facebook’un güvenlik ayarlarından çoğu kişinin ya haberi yok ya da yeterince bilmiyor. Eğer Facebook üyesiyseniz ve hesabınızın güvenliğinden şüphe ediyorsanız yapmanız gereken ilk şey gelişmiş güvenlik önlemleri hakkında bilgilenmek olmalıdır. Daha güvende olmak için Facebook çevrimiçi güvenlik önlemlerinin neler olduğunu iyi bilmelisiniz.

Facebook çevrimiçi güvenlik İçin İki Yeni Bilgilendirme Kılavuzu Hazır

Facebook ve Habitat Derneği Türkiye’de çevrimiçi emniyet konusunda farkındalığı artırmak amacıyla “Kontrol Bende Projesi” kapsamında iki yeni kılavuzu yayınladı. Facebook ve Habitat Derneği Kontrol Bende projesi ile insanlara kendi yaşadıkları şehirlerinde ulaşıyor. Buralarda Facebook’un tüm kullanıcılarına açık olan güvenlik araçlarını tanıtmayı ve çevrimiçi emniyet konusunda sorularını yanıtlamayı hedefliyor. Bu kılavuzlarla Facebook insanları sorumlu çevrimiçi davranışlara teşvik etmeyi ve paylaşımlarıyla duygusal sıkıntı belirtisi gösteren arkadaşlarına ne şekilde yardımcı olunabileceği hakkında ipuçları paylaşmayı amaçlıyor.

Paylaşmadan Önce Düşünün

Facebook’ta sorumlu paylaşımlar yapmaya teşvik eden kılavuzun adı “Paylaşmadan Önce Düşünün”. Bu kılavuz insanların hem kendileri hem de başkaları ile ilgili içerikleri paylaşırken göz önünde bulundurmaları gereken noktalardan oluşuyor. Kılavuz, “Kendi İçerikleriniz”, “Başkalarının İçerikleri” ve “Bir Sorun Olduğunda Durumu Düzeltme” temalarına odaklanıyor. Böylece Facebook çevrimiçi güvenlik  kullanıcılarının çok daha güvenli bir deneyim sunabilmek adına 3 ayrı uyarıda bulunuyor:

3 Önemli Uyarı

1- Şifreler kişiye özeldir. Şifrenizi kimseyle paylaşmayın

2- Gönderilerinizi kimlerin görebileceğini öğrenmek için gizlilik ayarlarınızı kontrol edin

3- İçeriklerinizi istediğiniz hedef kitleyle paylaştığınızdan emin olmak için Facebook’ta gönderi paylaşırken hedef kitle seçici aracına göz atın

Diğer bir kılavuz da “Yardıma İhtiyacı Olan Bir Arkadaşınıza Yardım Edin” Kılavuzu. Burada Facebook’ta endişe uyandırıcı mesajlar paylaşan ya da normale göre çok farklı davranan arkadaşlara karşı duyarlı olmanın ve harekete geçmenin ne kadar önemli olduğu belirtiliyor. Kılavuz, Facebook sosyal ağında birinin duygusal olarak yardıma ihtiyaç duyup duymadığını veya intihar riski taşıyıp taşımadığını size gösterebilecek işaretlere dikkat çekiyor.

Şüpheli Davranışta Bulunanların Farkına Varmak

Böylece sosyal ağın içinde şüpheli davranışlarda bulunan arkadaşların fark edilmesi sağlanarak onları aranması, ziyaret edilmesi veya Facebook’ta mesaj göndererek onun için endişe duyduğunuzu bilmesini sağlamayı ve isterse daha fazla destek almak üzere çeşitli kişi ve kurumlarla bağlantı kurması için yardım teklif etmek öneriliyor.

Paylaşmadan Önce Düşünün ve Yardıma İhtiyacı Olan Bir Arkadaşınıza Yardım Edin başlıklı kılavuzlar zaten hazır. Ayrıca Kontrol Bende projesi kapsamında Türkiye’nin farklı şehirlerinde bire bir gerçekleştirilen çevrimiçi emniyet eğitim içeriklerinin bir parçası da katılımcılarla paylaşılıyor.

20 Şehir On Bin Kişi

Bu projede özel eğitiminden geçen gönüllü eğitmenler bir yıl boyunca 20 şehirde on binin üzerinde kişiye yüz yüze ulaşarak Facebook’un güvenli kullanımı hakkında bilgilendirici eğitimler düzenliyor olacaklar. Kontrol Bende projesi ile ilgili daha fazla bilgi ve Facebook’un güvenli kullanımı ile ilgili ipuçları için Kontrol Bende projesinin sayfasını aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/KntrlBnd/

Facebook’ta Emniyet

İnsanların güvenliğini sağlamak amacıyla Facebook’un birinci önceliğini, üyelerinin güvenliğini sağlamak. Bu yüzden üyelerin Facebook’u kullanırken kendilerinin güvende olduklarını hissetmelerini sağlamak öncelikli bir konu. Facebook, insanlara kendilerini ifade edebilecekleri oldukça güvenli bir ortam oluşturmayı hedefliyor. Ayrıca Facebook, insanlara paylaştıkları şeyler, bunları kiminle paylaştıkları, gördükleri ve deneyimledikleri içerikler ve kimlerle iletişime geçebilecekleri üzerinde kontrol imkânı da sunuyor. Yukarıda bahsi geçen konularla ilgili olarak ayrıntılı bilgiye Facebook Emniyet Merkezi’ndeki aşağıdaki adresinden Türkçe olarak ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/safety  

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Cevap bırakın