Facebook CEO’sundan özür

0

Sosyal medya devi, 2 milyara ulaşan kullanıcı sayısıyla kendi alanında rakipsiz. Instagram’ın 1 milyara ulaşmaya yaklaştığı, Twitter’ın ise henüz 500 milyonu göremediği düşünüldüğünde geniş kesimlere yönelik potansiyel etkisinin ne boyutta olduğu da aşikar. Otoriteleri çeşitli senaryolara götüren gelişmelerin dışında platformun kullanıcı tabanı odaklı karmaşık yapısının belli başlı sorunları açığa çıkardığı da son derece net. Bu noktada Facebook’un CEO’sunun kısa süre önce gerçekleştirdiği bir paylaşım, kamuoyunun dikkatini çekmiş durumda.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, kendi hesabı üzerinden gerçekleştirdiği bir paylaşımla kullanıcılardan özür diledi. Paylaşımında ‘Asıl amacı insanları bir araya getirmek olan Facebook, bunun yerine ayırmak için kullanıldı. Bu nedenle özür diliyorum ve işimi daha iyi yapmaya çalışacağım’ ifadelerini kullandı.

Artan Facebook karşıtı görüşler…

Özür paylaşımının arkasında son dönemde artan Facebook karşıtı görüşler var. ABD Seçimleri’ne etki ettiği yönünde tartışmaların hala devam ettiği popüler sosyal medya ağında, Rusya kaynaklı binlerce reklamın yayınlandığı ortaya çıkmış, Zuckerberg’in Trump karşıtı olduğu yorumları yapılmıştı. Buna karşın Facebook CEO’su, seçimleri etkileme güçlerinin olmadığını söylemişti.
Facebook, eşcincel hakları, göç, cinsiyet ayrımcılığı gibi konularda da çeşitli eleştirilere maruz kalıyor.

Sosyal medya dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın