Facebook CEO’su, 1 milyar kişinin sanal gerçeklik cihazı kullanacağına inanıyor

0

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Jose şehrinde düzenlenen Oculus Connect adlı etkinlikte konuşan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, sanal gerçeklikle ilgili iddialı sözler sarfetti. Bir hedef belirliyoruz diyen diyen Zuckerberg, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘1 milyar insanı sanal gerçeklikte görmek istiyoruz.’

‘Gelecek, daha iyi olabileceğine inanan insanlar tarafından oluşturuluyor’ diyen Facebook CEO’su, 80 yaşındaki İngiliz büyükannesi Dorothy Howard’ın Oculus Rift’i çeşitli yerleri ziyaret etmek için kullandığını, çünkü artık tatil yapmak için yeterince uygun olmadığını belirtiyor. Uzak bölgelerdeki iş arkadaşları veya yakınlarla bir araya gelmek için sanal gerçekliğin kullanılabileceği örneğini veriyor. Facebook’un genç CEO’su, iyimser olmanın iyi bir şey olduğunu vurgulamayı ihmal etmedi.

Bu noktada Facebook’un alacağı en önemli yollardan biri şüphesiz 199 dolardn satışa sunulacak yeni sanal gerçeklik gözlükleri Oculus Go’nun ciddi satış rakamlarına ulaşması. Ayrıca Zuckerberg, geliştiricilere yönelik Santa Cruz kod adlı yazılımın da gelecek yıl sunulacağını duyurdu.

Sanal gerçeklik alanındaki satışlar geçtiğimiz yıl 10 milyon ünite civarında gerçekleşti. 2 milyara yaklaşan akıllı telefon satışının yanında azımsanması mümkün bir rakam olduğuna şüphe yok, ancak analizler bunun sadece bir ‘işaret’ olduğu noktasında birleşiyor. Gelecek beklentileri süreklilik halinde yükselen sanal gerçeklik aygıtı satışlarına işaret ediyor.

Cevap bırakın