Facebook ‘beğenmeme’ butonuna hazırlanıyor

0

Facebook_dislike_thumb

‘Facebook beğenisi’, bu kalıplaşmış sosyal medya ifadesi, aynı zamanda uzun yıllardır devam eden bir eleştiri konusunun da çıkış noktası. 2 milyara yaklaşan aylık aktif kullanıcı sayısıyla tüm zamanların en önemli sosyal medya ağı olan Facebook’un sadece beğeni imkanı sunması, beğenmeme butonuna yer vermeyi tercih etmemesi spekülasyon unsurları arasındaydı, geçtiğimiz yıl bazı emojileri de beğen butonuna entegre ederek beklenen adımını atan platform, bu kez de asıl beklenen özelliğini, yani ‘beğenmeme tuşunu’ sunmaya hazırlanıyor.

Ancak ilk evresinin sadece mesajları kapsayacağı kaydediliyor. Yani beklenen yerde değil, yalnızca Messenger kısmında yer alacak bir beğenmeme butonu söz konusu olacağa benziyor. Neyse ki beklentiler bunun bir başlangıç olacağı, yakın zamanda durum bildirimi gibi paylaşımlarda da beğenmeme butonunun kullanımının mümkün olacağı yönünde.

Şimdilik tüm Facebook kullanıcılarının göremediği, test aşamasında olan özellik, temelde gelen mesajlara yönelik olarak kullanılabilir bir beğenmeme ifadesi şeklinde. Emojiler arasında değil de Facebook’un çok daha kolay erişilebilir bir kısmına entegre edildiği görülen buton, anlık iletişimin daha hızlı hal almasıyla paralel bir özellik şeklinde yorumlandı.

Öte yandan ilgili yeniliğin Facebook açısından Slack gibi başka uygulamalarda yer alan bir özelliğin kendi platformuna entegrasyonu şeklinde de ele alıabileceğini belirtelim. Facebook, son dönemde bazı diğer popüler uygulamalardaki özellikleri kendi platformlarına uyguladığı için eleştiri alıyordu.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın