Facebook bedava internet projesini sonlandırdı

0

Sosyal medya şirketi Facebook’un erişimi güç bölgelere havadan bedava internet erişimi sunma projesini sonlandırdığı açıklandı. İşte detaylar…

Popüler sosyal medya ağı Facebook, internet erişiminde zorluklar yaşanan bölgelerde de kullanılabilmesine olanak tanıyacak projesine son verdi.

Bir blog yazısıyla paylaşılan ayrıntıları göre Facebook, 2014’ten beri devam eden gökyüzünden internet dağıtımı projesine açıklanmayan bir nedenle son verdi. İptal edilen proje kapsamında İngiltere’de bulunan Aquila adını verdiği drone’u geliştirme ve üretim tesisinin de kapısına kilit vuruluyor Aquila test edilmiş, ancak kullanıma sunulmamıştı.

Öte yandan yüksek irtifa iletişim teknolojileri alanında Airbus SE gibi iş birliği içinde olduğu şirketlere destek olmaya devam edileceğini, ancak kendi adına yarıştan çıktığını belirtti.

Sosyal medya şirketi olmanın yanında 360 derece görüntüleme aygıtları da geliştiren Facebook, drone’uyla da teknoloji kamuoyunda ses getirmişti.

İlk test 2015’te gerçekleştirilmişti

İlk kez 2015’te insansız hava aracıyla 27 bin 400 metre yükseklikte üç ay süreyle internet dağıtımı gerçekleştiren Facebook, acaba gelecekte daha fazlası da olacak mı sorularını akıllara getirmişti. Diğer taraftan Facebook her ne kadar testlerinin başarılı geçtiğini kaydetse de hava aracının inişi sırasında hasar gördüğü biliniyordu.

Hedef artık farklı…

En nihayetinde ise sosyal medya ağında bazı stratejik değişikliklerin günyüzüne çıktığı net. Şirket, daha önce dünyayı birbirine bağlama şeklindeki misyonunu değiştirerek hedefinin insanları daha da yakınlaştırmak olarak açıklamıştı.

Cevap bırakın