Facebook Ayarlarıyla Kontrolü Ele Alın

0

Sosyal medyanın oluşmasında temel platformlardan biri Facebook, zaman geçmesine rağmen popülerliğini kaybetmiyor. Her ne kadar eskisi kadar kullanılmadığı düşünülse de Facebook’un en azından telefon numaralarına ulaşmak için kullanılan Altın Rehber’in yerini aldığını söyleyebiliriz. Fotoğraftan, videoya Facebook üzerinde paylaştığımız her bir başlık, aslında hukuki olarak da mahremiyet kavramı içerisinde tartışılıyor. Dolayısıyla gerek Facebook’un iç dinamiklerinin değişmesi ve yeni özellikler kazanması gerekse de kullanıcıların mahremiyet talepleri doğrultusunda yeni düzenlemeler görüyoruz. Biz de bu yazımızda Facebook güvenlik ayarlarını inceleyerek daha güvenli bir sosyal medya deneyimine kavuşmayı hedefliyoruz.

Hızlı toparlama
Eğer bugüne kadar Facebook ayarlarına hiç bakmadıysanız sizin için hızlı ve pratik bir yolumuz var. Herhangi bir Facebook sayfasının sağ üst köşesinde bulunan soru işaretine basın. Menüden Gizlilik Ayarı Kontrolü’nü seçin. Bir sonraki gönderini kimlerin görmesini istiyorsun? Yazan yerde seçiminizi Arkadaşlar olarak yapın ve İleri’yi seçin. Böylece paylaşımlarınızı sadece listenizdeki arkadaşlarınızın göreceği şekilde ayarlamış olduk. Zira eski bir kullanıcı iseniz bu ayar herkese açık olarak kalmış olabilir. Böyle bir durumda da sizi tanıyan tanımayan herkes her paylaşımınızı görecektir. Tabii bu seçeneğin de kendine göre bir artısı var. Özellikle tanıtım ve promosyon sayfası hazırlıyorsanız ya da daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsanız bu seçeneği Herkese Açık olarak değiştirin. Bazı kişileri arkadaşlıktan çıkarmak istemiyor ama onların paylaşımlarınızı görmelerini istemiyorsanız da “Şu kişiler hariç” seçeneğinden isimleri belirleyebilirsiniz.

Uygulamalar

Geldik ikinci aşamaya, uygulamalar bölümüne. Aslında Facebook’un en çok şişen ve ihmal edilen kısımlarından biri de burası. Öylesine kurduğunuz bir oyun, hiç kullanmadığınız bir program… Tüm bunlar Facebook’unuza yapışmış olabilir. Temizlik ve ayar zamanı! İlk yapmanız gereken artık işinize yaramayan uygulamaları kaldırmak. Bunun için de sağda bulunan çarpı işaretini kullanın. Şimdi de uygulamaklar üzerindeki kullanımların kime açık olduğunu ayarlayalım. Uygulamaların yanında Sadece Ben diye bir seçenek göreceksiniz. Genellikle olması gereken o. Ancak diyelim ki GoodReads uygulamasını kullanıyorsunuz ve okuduğunuz kitapları arkadaşlarınızın görmesini istiyorsunuz. Ya da Instagram’daki fotoğrafların Facebook’a da düşüp herkese açık olmasını istiyorsunuz. O zaman Arkadaşlar veya Herkese Açık seçeneklerinden ayar yapmanız gerekiyor. İşinizi bitirince İleri’yi seçin ve Profil Ayarları’na gelin.

 

Profil Ayarları
Kimdir Berk İybar? Kaç yaşındadır? Neyin nesidir? Necidir? Gibi soruların cevaplarının hangilerinin halka açık olacağına işte buradan karar vereceğiz. Telefonunuz herkese açık mı olacak yoksa sadece sizde mi kalacak? E-posta adresiniz herkes tarafından görünsün mü? Doğum yeriniz, doğum tarihiniz? Doğum gününüz bilinsin istiyor ama yılınız mı gizli kalsın istiyorsunuz? Aslında önemsiz gibi görünse de bu alanda çok fazla kişisel bilgi var. Dediğimiz gibi özel bir promosyon veya reklam hesabı yönetmiyorsanız bu ayarları mümkün olduğunca “Sadece ben” seçeneğiyle düzenleyin. İş yeriniz dahil olmak üzere daha fazla bilgiyi düzenlemek istiyorsanız da yine aynı sayfada bulunan Hakkında Sayfa’sına gidin. En sonunda da Bitir’i seçerek işleminizi tamamlayın.

 

Facebook’un bir diğer özelliği / derdi de işaretlenme… Biri sizi işaretlediği zaman (tag) önce onaylamak isterseniz sağ üstteki üçgene basıp Ayarlar’a gelin. Zaman Tüneli ve Etiketler kısmından “Arkadaşlarının seni etiketlediği gönderiler zaman tünelinde görünmeden önce onayına sunulsun” seçeneğini açık hale getirin.

Son olarak haber kaynağınızı düzenleyerek daha çok ilgi duyduğunuz haberlerin öne gelmesini, ilgi duymadıklarınızı da elemenizi sağlayabilirsiniz. Bunun için Facebook sayfasının sağ üst köşesinde bulunan üçgene (soru işaretinin yanı) basalım ve Haber Kaynağı Tercihleri’ni seçelim. Burada biraz zahmetli bir iş olsa da karşınıza çıkacak kişileri ve sayfaların önceliklerini belirleyebilirsiniz. Haberiniz dışında eklenmiş birçok sayfa görebilirsiniz. Hepsini kaldırıp haber panelinizi daha güncel ve daha size özel hale getirebilirsiniz. Tüm bu işlemlerin ardından iletişimde olmadığını düşündüğünüz kişi ve sayfaları da listenizden çıkararak temizliğinizi bitirin.

Cevap bırakın