Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerSosyal MedyaFacebook artık GIF formatını destekliyor

  Facebook artık GIF formatını destekliyor

  The loading screen of the Facebook application on a mobile phone is seen in this photo illustration taken in LavignySosyal medya denildiği zaman akla ilk gelen platform şüphesiz Facebook. 1,5 milyara yaklaşan kullanıcı sayısı ile adeta tüm dünyanın buluşma noktası halini alan sosyal ağ, özellikle son bir yıl içinde kullanıcılara sunduğu yeni özelliklerle de dikkat çekiyor. İşte bu özelliklerden biri de GIF formatta görsellerin desteklenmesi…

  Grafik Değiştirme Biçimi anlamına gelen Graphics Interchange Formatin kısaltması olan GIF, bir görüntü saklama biçimi. JPEG’le birlikte en çok kullanılan formatlardan biri olan GIF, kısa sürelerle hareket eden görüntüler şeklinde de özetlebilir. Facebook, GIF desteği ile birlikte bu tür hareketli içeriklerin link halindeki paylaşımına izin verirken, kullanıcılarını Facebook ana sayfasında, birbirinden ilginç GIF’ler bekliyor.

  Ekran_Resmi_2015-05-29_13_26_17Formatın paylaşımı ise direkt bilgisayardaki GIF içeriğin paylaşımı şeklinde olmuyor. Tumblr, Imgur gibi internet sitelerinden alınan bağlantılar Facebook’ta paylaşılıyor. Daha sonra paylaşımda ‘GIF’ ikonu ile paylaşımın bir GIF formatta içerik olduğu anlaşılıyor. İkona tıklandığında görsel hareket ediyor (GIF olduğu için). Bu yönüyle Facebook’un GIF özelliği, geçtiğimiz aylarda Twitter’da kullanıma sunulan GIF desteğinden ayrılıyor. Twitter’da ilgili format, belli özelliklere sahip olduğu taktirde doğrudan yüklenebiliyor.

  Ekran_Resmi_2015-05-29_13_26_01Facebook’ta hemen hemen tüm popüler multimedya içeriklerinin oynatılabilmesi/gösterilmesi mümkün. GIF formatından sonra sosyal ağın bir numaralı şirketinin yeni geliştirmeleri merakla bekleniyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN