Facebook 70 milyar dolar kaybetti!

0

Popüler sosyal medya ağı Facebook, geçtiğimiz günlerde yaşanan veri skandalı sonrası değer kaybetmeye devam ediyor. İşte detaylar…

Cambridge Analytica adlı şirketin Facebook’ta, ABD Başkanlık Seçimleri’nde kullanılmak üzere gerçekleştirdiği izinsiz veri kullanımı sonrasında sosyal medya ağı hem itibar hem değer kaybediyor. Facebook’un söz konusu veri kullanımına izin verdiğinin ortaya çıkmasının ardından etkileri çığ büyüyen skandal, teknoloji şirketinin değerinin rekor seviyede gerilemesine neden oluyor. Durumun kamuoyunda yer bulmasının hemen sabahında rekor seviyede düşen değeri, ilk 3 günde 40 milyar dolara yakın gerileyen Facebook’un son son borsa değeri, son 10 gün ele alındığında toplamda 70 milyar dolar ekside.

Bu akıl almaz değer kaybı, aynı zamanda Facebook’un geçtiğimiz yılın ortalarındaki borsa değerine düştüğü şeklinde bir diğer analize de yol açıyor. Öte yandan Facebook’a reklam vermeyi durduran şirketlerin sayısı hızla artıyor. Tanınmış web tarayıcısı Mozilla, artık Facebook’a reklam verilmeyeceğini duyururken ABD merkezli Pep Boys, Almanya’nın en önemli bankalarından Commerzbank gibi kuruluşlar Facebook reklam harcamalarını sonlandırma kararı aldılar.

Mark Zuckerberg özür diledi ama…

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise önümüzdeki günlerde ABD Temsilciler Meclisi’nde konuşma yaparak konuyla ilgili bilgi paylaşımında bulunacak. Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde gazeteye ilan vererek özür de dilemişti. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Facebook’a bazı sorular yöneltileceğini ve bunların mümkün olan en hızlı sürede yanıtlanmasının gerektiğini açıkladı.

Cevap bırakın