Evrenin en büyük fotoğrafı için geri sayım başladı

0

Evrenin harikalarını, galaksilerdeki patlamaları ve nebula bulutlarını gözlemlemek istediğimizde, Hubble Uzay Teleskobu ilk akla gelen muazzam buluşlardan bir tanesi. Bu sayede uzaya dair teoride kalan pek çok görüş, gözlem yoluyla bilim literatürüne kazandırılabiliyor. Bilim insanları şimdi de Hubble’dan çok daha iyisi olan; “Wide Field Infrared Survey Telescope (WFIRST)” adını verdikleri yeni bir uzay teleskobu üstünde çalışıyorlar.

WFIRST ile uzayın bugüne kadarki en geniş çerçevede görüntülenebilmesi amaçlanıyor. Mevcut Hubble teleskobu kadar duyarlı ve net görüntüler alabilmesinin yanında, daha geniş bir kareden evrenin incelenebilmesi ve bu sayede hâlen daha cevapsız kalan sorulara yanıt verilebilmesi amaçlanıyor. 2020 yılının ortalarında kullanılmaya başlanması hedeflenen bu yeni uzay teleskobu, bilim dünyasının hemen her alanı için büyük bir merak konusu haline gelmiş görünüyor.

Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi, bu tip teknolojik gelişmeler yalnızca ilham kaynağı oluşturmakla kalmıyorlar. Mevcut teorilerin de gözlem metodu aracılığıyla ispatına veya reddine aracı olabiliyorlar. İşe bilim tam olarak böyle işliyor ve somut verilerle araştırma yapmaya bu sayede devam edebiliyor. Her yeni bilgi sadece bilim insanlarının değil, tüm insanlığın ufkunu açıyor. İnsanlık yeni sorular sorarak, öğrenme ve keşfetme yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Cevap bırakın