Evinizin güvenliğini nasıl sağlayabilirsiniz?

0

ABD’li psikolog Maslow’un “gereksinimler hiyerarşisi”ni bilirsiniz. Bu kavram, 1943 yılında yayınlanmış bir çalışmada ortaya atılmış ve sonrasında geliştirilmiş bir insan psikolojisi teorisidir. Maslow teorisi, insanların belirli kategorilerdeki ihtiyaçlarını karşılamalarıyla, kendi içlerinde bir hiyerarşi oluşturan daha ‘üst ihtiyaçlar’ı tatmin etme arayışına girdiklerini ve bireyin kişilik gelişiminin, o an için baskın olan ihtiyaç kategorisinin niteliği tarafından belirlendiğini söz konusu ediyor. Maslow’un kişilik kategorileri kendi aralarında bir dizilim oluşturuyor ve her ihtiyaç kategorisine bir kişilik gelişme düzeyi karşılık geliyor. Birey, bir kategorideki ihtiyaçları tam olarak gideremeden bir üst düzeydeki ihtiyaç kategorisine, dolayısıyla kişilik gelişme düzeyine geçemiyor.

Maslow hiyerarşideki birincil ihtiyaçlar, öncelikle bir insanın yaşaması ve hayatta kalması için olmazsa olmazlardandır. Örneğin; nefes almak, beslenme, su içmek, boşaltım, uyumak …. Gibi ihtiyaçları göz ardı edemeyiz. Bu temel ihtiyaçlardan sonra ise güvenlik ihtiyacı gelir. Vücut, iş, kaynak, etik, aile, sağlık ve mülkiyet güvenliği bir insanın hayatını devam ettirebilmesi için zorunlu olarak gereksinim duyduğu ihtiyaçların başında gelir. İşte bu noktada evinizi daha güvenli hale getirmenin ve evde huzuru sağlamanın yolu teknolojinin sunduğu imkanları kullanmaktan geçiyor. Bu hafta kendinizi ve ailenizi korumanın teknolojik yollarını araştırdım.

İşe güvenlik kameraları ile başlayın

Evinizi daha güvenli bir hale getirme kararı aldıysanız işe öncelikle güvenlik kameraları ve alarm sistemleri ile başlamanızı öneririm. Bu konuda hizmet sunan pek çok güvenlik şirketi bulunuyor. Bütçenizi belirleyip, bu firmalardan birisini tercih edebilirsiniz. Apartman veya oturduğunuz sitelerde de güvenlik önlemi için kamera sistemlerinin kullanılmasını talep edebilirsiniz.

Güvenlik kameraları sayesinde evinizi her an kontrol edebilir, telefon ve diğer mobil cihazlarınızdan evinizdeki kameralara bağlanıp, evde her şeyin yolunda olup olmadığını kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Uzaktan izleme yapabilmenizi sağlayan IP kameralar sayesinde evdeki bakıcıyı, çocuklarınızı, yaşlı anne-babanızı ve evcil hayvanınızın da ne yaptığını ve güvende olup olmadıklarını kontrol edebilirsiniz.

İşten döndüğünüzde evinizi yerli yerinde bulmak istiyorsanız alarm sistemleri kullanın

Evde yaşanabilecek kazalara ve olası risklere karşı evlerde alarm sistemleri kullanılması, önleyici bir tedbir olarak hayat kurtarıcı olabilir. Mal ve can güvenliğiniz için özellikle yangın alarm sistemi kullanmanızı tavsiye ederim. Bu sayede olası yangınlara karşı erkenden müdahale edebilir, yangın büyümeden müdahalede bulunabilirsiniz. Ayrıca olası gaz kaçaklarına karşı önlem almak ve alarm sistemi kullanmak da hayat kurtarıcı olabilir. Bu konuda doğalgaz alarm cihazlarını tercih edebilirsiniz.

Akıllı ev sistemlerini tercih edin

Evinizin güvenli bir ortam haline gelmesi için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi de evinizi akıllı hale getirmek. Bu sayede sanki evde her zaman biri varmış izlenimini yaratabilir, art niyetli kişileri engellemek noktasında caydırıcı olabilirsiniz.Bu sistemlerin sunmuş olduğu imkanlarla işteyken, seyahatlerde ya da evinizden uzak olduğunuz zamanlarda evinizi uzaktan yönetebilir, güvenlik kameralarıyla evinizin tüm bölümlerini kontrol edebilir, perdeleri ve ışıkları belirlediğiniz saatlerde açıp kapayabilirsiniz. Evde tehlike oluşturabilecek gaz kaçağı, yangın ve elektrik vb. Durumları da akıllı ev yönetim sistemleri ile bertaraf edebilirsiniz

Sevimli dostlarımızdan da destek alabilirsiniz

Evinizi ve kendinizi tehlikelerden korumak için destek alabileceğiniz bir diğer yöntem ise sevimli dostlarımızdan yardım almak. Doğru seçildikleri, doğru yetiştirildikleri ve doğru eğitildikleri takdirde köpeğiniz evinizi belirli düzeyde koruyabilir. Özellikle yalnız yaşayanlar için köpekler hem sevimli bir arkadaş, hem de koruma görevini üstlenen bir güvenlik görevlisi olabilir. Eve yabancı biri geldiğinde veya art niyetli kişilerden gelebilecek saldırılara karşı köpeğinizi eğitebilirsiniz. Köpeğinizin ırk ve karakterine göre; haber verme içerikli güvenlik eğitimleri ve koruma köpeği eğitimleri de bu alanda çalışan uzmanlar tarafından köpeğinize verilebilir. Ancak tam anlamıyla bir güvenlik için yukarıda saydığım bütün önlemleri almanızda fayda var.

Cevap bırakın