Evinizin baristası olun!

0

Gün içinde su içmek temel ihtiyaçlarımızın başında yer alıyor. Yaşamımızı devam ettirmek için her gün belirli miktarda su tüketmeliyiz. Günümüzde bunu bilmeyen kimse yok. Tabii ki gün içinde tükettiğimiz sıvı yalnızca su ile sınırlı değil. Hatta, her ne kadar çok faydalı olmasa da, bazen sudan daha fazla tükettiğimiz sıvılar olabiliyor. Hadi itiraf edelim! Sabah uyandığımızda birçoğumuz su yerine başka içeceklere yöneliyoruz. Bu içeceklerin başında da tabii ki çay ve kahve geliyor. Birçok farklı demleme yöntemi bulunan çay ve kahve, aslında hemen hepimizin hayatının vazgeçilmez bir parçası. Biz de bu yazımızda kahvenin heyecan verici dünyasına ufak bir giriş yapıyoruz. Hiç kendi baristanız olmayı düşündünüz mü?

Evet! Tabii ki teknolojinin de yardımıyla, evinizde bir barista havasında kahveler yapabilirsiniz. Bunun için çoğu zaman ihtiyacınız olan tek şey güzel bir kahve makinesi. Kahve demlemenin birçok farklı yöntemi var. Ancak biz, işin içine teknoloji katıyoruz ve “Teknoloji ile evinizin baristası olun!” diyoruz.

Evinizin baristası olmak çok kolay

Günümüzde farklı bütçelere göre, birçok farklı çeşitte kahve makinesi bulunuyor. Bir filtre kahve makinesi seçerken farklı kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Mesela, bir öğütücüye de ihtiyacınız var mı? Kapsüllü bir makine mi isterseniz, yoksa kapsülsüz mü?

Şimdi gelin farklı makine türlerini mercek altına alarak, seçme işinizi ‘bir tık’ daha kolaylaştıralım.

MELITTA Enjoy Top Therm Filtre Kahve Makinesi

MELITTA birçok farklı kahve makinesi bulunan bir marka. Bizim seçtiğimiz Enjoy Top Therm ise paslanmaz çelik termik sürahisi ile öne çıkıyor. Kahvenizi uzun süre sıcak tutabilen bu makine, otomatik kapama özelliğine sahip. Duyulur seviyede çıkan kapanma sesi ile makinenizin kapandığını rahatlıkla duyabildiğinizi söyleyebiliriz. Başarılı bir malzeme kalitesi ile gelen makinenin temizlemesi de oldukça kolay.

AromaSelector düğmesi ile kişisel tercihinize göre hafif ve ya kuvvetli kahve hazırlayabilir. Optimal demleme sıcaklığı ile kahvenin lezzetini ve en uygun içme sıcaklığını ayarlar.

Makineye yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

PHILIPS HD7462/20 Filtre Kahve Makinesi

Listemizin en uygun fiyatlı modeli Philips’in HD7462/20 modeli. Bu model de temizlemesi kolay yapısıyla öne çıkıyor ve tabii ki otomatik kapanma özelliğine sahip. Kahveyi hazırlarken aroma çubuğunun dibe kadar inmesi sayesinde yoğun bir kahve tadı alabildiğiniz makine ile 15 fincan kahve yapabilmek mümkün.

Cam sürahiye sahip modelde dilediğiniz zaman bir fincan kahve almanız için damlama önleyici özellik de bulunuyor.  Bu arada otomatik kapanma özelliğinin 30 dakikadan sonra aktif hale geldiğini belirtelim. Bunun sebebi hem enerji tasarrufu, hem de güvenlik.

Makineye yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

MELITTA Aromafresh Grinder&Timer Filtre Kahve Makinesi

Yazımızın başlarında söylemiştik, seçiminizi yaparken, öğütücü de isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor. Eğer istiyorsanız, bütçenizi de biraz daha üst seviyeye çıkarmanızda fayda var. Çünkü, öğütücüye sahip makineler biraz daha yüksek fiyatlı. MELITTA’nın Aromafresh Grinder&Timer’ı da bu makinelerden biri. Kahve çekirdeğinizi kendiniz çekip, çok daha taze bir kahve deneyimi elde edebilirsiniz.

Öğütme seviyesini (ince veya iri) ve kahve yoğunluğunu (hafif, orta, güçlü) kişisel tercihinize göre ayarlayabilirsiniz.
Su seviye göstergeli ve 10 fincan kapasiteli şeffaf su haznesi ile gelen makinede damlama engelleyici sistem de bulunuyor.

Makineye yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

DELONGHI BCO411.B Espresso CAP+ Filtre Kahve Makinesi

Makinenizle sadece filtre kahve yapmak istemeyebilirsiniz. O zaman da tercihinizi daha büyük bir makineden yana kullanmalısınız. DELONGHI‘nin bu makinesi 2 kahve makinesinin kombinasyonu diyebiliriz. Hem espresso hem de filtre kahve yapabilen makinede cappuccino sistemi de bulunuyor. Tabii ki bu sistemi uygun bir de süt köpürtücüsü mevcut. Çıkarabilir damlatma tepsisi ve ayarlanabilir buhar gücü de makinenin diğer iki kozu diyebiliriz.

Espresso, Cappuccino, Caffè Latte, Latte Macchiato ve diğer sütlü kahve çeşitlerini yapabilmek için bu makine ideal.

Makineye yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

TCHIBO Cafissimo Pure

TCHIBO Cafissimo Pure, aslında listedeki diğer makinelerden ayrılıyor. Çünkü, bu model kapsül ile yapılan kahveler için. Kapsülün daha yoğun bir tat verdiğini göz önünde bulundurursak, bu makinenin yoğun tat arayanlar için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki kompakt boyutlarının yalnızca 1-2 kişilik kahveler için pratik olduğunu belirtmekte fayda var. Yani, bu makineyi kalabalık misafirlerinizi ağırlarken kullanmayı düşünmemelisiniz. Eğer, gün içinde ‘Bir fincan kahve içeyim, bana yeter’ diyenlerdenseniz ve yoğun tat seviyorsanız, bu modele göz atabilirsiniz.

Makineye yakından bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın