Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımEvinizi daha güvenli hâle getirin

  Evinizi daha güvenli hâle getirin

  Teknolojik cihazlar kullanarak evinizin güvenliğini sağlamak ve uzaktan durumunu görebilmek mümkün.

  CCTV Camera with house in background

  Siz tatildeyken eve hırsız girmesin istiyorsanız, yapmanız gereken temel şeylerden birisi, hırsızları ev halkının tatilde değil, evde olduğuna inandırmak olacaktır. Öncelikle sosyal medyaya kocaman tatildeyiz yazmayın, tatilde gittiğiniz yerlerden check-in yapmayın ya da bunları dışarıya kapalı gönderiler ya da hesaplarla yapın. Böylece sizi uzaktan takip eden birisi (illâ takipçiniz olmak zorunda da değil, profilinize bakması yeterli) bunları göremez ve sizin nerede olduğunuzu bilemez.

  Evde biri var (sanki)
  Belkin WeMo Switch ise evde değilken bile cihazlarınızı bağlı olduğu prizden aktive ederek, ışıklarınızı yakabilir, ses sistemini çalıştırabilir ve evde birisi olduğu izlenimini kolayca yaratabilir.

  belkin wemo

  Evinize girmek için kapının önünde anahtarlarınızı aramamak için, önceden hazır edin. Böylece bir gece vakti, kapınızın önünde soyulma ya da gasp edilme ihtimaliniz ortadan kalkar. Bir diğer seçenek de mobil uygulamayla kontrol edilebilen bir kilit kullanmak.

  Bunun en güncel örneklerinden birisi, Kwikset’in Kevo adlı kilidi; Bluetooth bağlantısı ile çalıştırılabilen Kevo, kurulduktan sonra kilide dokunmanız yeterli. Cihaz, akıllı telefonunuzun çevrede olduğunu anlıyor ve kilidi açıyor.

  kwikset_kevo

  Ziyaretçilere kapıyı açan kilit
  Ayrıca, Kevo uygulamasıyal geçici elektronik anahtar oluşturabilir, böylece evinize gelen bir misafirin, siz evde olmasanız da eve girebilmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra da bu anahtarı silerek, evinizi güvende tutabilirsiniz.

  Kapıya ya da ev içine yerleştirebileceğiniz kameralar da, uzaktan erişim özelliğiyle size her an tehlikeli bir durum olup olmadığını haber verebilir. IP kamera olarak bilinen bu cihazların bir örneği olan OZAKI O!Care, iOS işletim sistemli (iPhone, iPad, iPod touch) ve Android işletim sistemli cihazlarda çalışan uygulamadan kolayca erişilebilir.

  ozaki ocare

  Hareket dedektörü ile sadece önemli anlar kayıt edilsin
  İçerisindeki hareket dedektörü de, bir hareket algılayınca kayıt yapmasını sağlıyor. Bunun sağladığı avantaj, tüm günlük kayıtları taramaya gerek kalmaması; sadece hareket olan anların videolarını ya da isteğinize göre fotoğrafların hızla görebilirsiniz.

  Kendi cihazlarınızı da kameraya dönüştürerek uzaktan yönetme imkanınız var. Bunları ayrıca tuzak olarak da kullanabilirsiniz, kimse cihazların açık ve kayıt yaptığını anlamayacaktır. Presence ve AtHome Camera yazılımları, kamerası olan cihazlara kurulduktan sonra, cihazlarınızı uzaktan yönetilebilir hâle getiriyor. Görüntüleri görmek istediğiniz sisteme de yazılımı kurun ve hareket dedektörlü bir kamera sisteminiz olsun.

  10 hırsızdan 9’u alarmlı eve girmiyor
  Evinize bir alarm sistemi kurmak da hırsızlara karşı caydırıcı olacaktır. Araştırmalar alarm sistemi kurulu 10 evden 9’una hırsızların hiç girmeye teşebbüs etmediğini gösteriyor. Türkiye’de alarm sistemi kullanım oranı ise maalesef çok düşük. ABD’de yüzde 20 seviyesindeki bu oran, ülkemizde yüzde 0,8.

  Alarm sistemi alırken, offline yani sadece giriş yapıldığında ses çıkartan bir sistem olmamasının önemi büyük. Bir çağrı merkezine haber vererek, size ulaşılamasa da ya da siz eve ulaşamasanız da, yardım çağırabilecek bir sistem çok daha güvenli olacaktır.

  Dedektörler hayat kurtarıyor
  Bu sistemlerin bir avantajı da artık mobil uygulama desteği sayesinde, uzaktan kapınızı kilitleme, açma, yanlışlıkla çalan alarmı susturma ve giriş çıkış saatlerini görme, kamera kuruluysa görüntü alma gibi birçok şeyi desteklemeleri. Elbette bunun farkı da, bu sistemin sadece kurulum ücretiyle kalmaması. Ek olarak, kurulu cihazlar ve aldığınız hizmete göre aylık bir servis ücreti de ödemeniz gerekiyor.

  Güvenlik için önem taşıyan ancak sıklıkla unutulan bir konu da, algılayıcılar. Karbonmonoksit, doğalgaz ve yangına karşı yerleştirilebilen bu algılayıcılar, güvenlik sistemleriyle de uyumlu olduğundan, acil ve genelde insanların fark edemediği bir durumla karşılaşıldığında hayat kurtarabiliyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN