Evinizi akıllıca aydınlatın

0

Son zamanlarda evlerimizde daha fazla vakit geçiriyoruz. Dolayısıyla dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Bunlardan biri de evimizi nasıl aydınlattığımız. Özellikle son yıllarda aydınlatma çeşitleri fazlasıyla çoğalmış durumda. Nesnelerin interneti ile birlikte insanlar daha fazla merak duymaya başladı. Çoğu kişi telefon aracılığıyla evini ışıklarla şenlendirmenin keyfine vardı. Akıllı ışıklar sayesinde siz de bunu yapabilirsiniz. Hatta yeni ev kurma yolunda ilerliyorsanız akıllı aydınlatma sistemleri ile ilgili detaylara mutlaka göz atmalısınız. Biz de bu yazımızda sizler için evinizi akıllı aydınlatmalarda donatmanın yollarını anlatıyoruz.

Akıllı aydınlatma deyince akla ilk gelen markalardan biri Philips oluyor. Philips Hue serisi sayesinde evinizi hiç olmadığı kadar renkli ve aydınlık bir hale getirebilirsiniz ve bu ışıkları telefon ve internet bağlantısıyla kolayca yönetebilirsiniz.

Akıllı aydınlatma sistemi nasıl çalışıyor?

Philips Hue serisi ürünler, bu konuda en öncü ürünler arasında yer alıyor. Ancak genel olarak bu tarzdaki ürünlerin benzer bir şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. Bunun için evinizdeki internet ve akıllı ışıklar yeterli olacaktır.

İlk yapmanız gereken satın aldığınız akıllı aydınlatma ürünlerini evinize dilediğiniz gibi kurmak. Ardından her ürünün kutu içeriğinde bulabileceğiniz kullanım kılavuzundaki yönergelere uyarak ürünleri internete bağlayabilirsiniz. Daha sonrasında ise telefonunuza kuracağınız mobil uygulama sayesinde kurulumu tamamlayabilirsiniz. Artık renklenmeye ve aydınlanmaya hazırsınız!

Philips Hue serisi ile neler yapılabilir?

Evinize kurduğunuz aydınlatma sistemini hayatınızın her anında kullanabilirsiniz. Örneğin dinlenmek ve sakinleşmek için mavi tonlarındaki ışıkları tercih edebilirsiniz. Bunu telefonunuzda 10-15 saniyelik bir işlem ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Yapabilecekleriniz bu kadarla da sınırlı değil. Rengi sürekli değişen ışıklandırmalar da evinize farklı bir hava katacaktır. Birden fazla akıllı ışık kullanarak bu aydınlatmaları evinizin her bir köşesine yayabilirsiniz. Ayrıca televizyon izlerken de ışıkları tamamen açmaktansa kısık parlaklıkta açarak loş ortam yaratabilirsiniz.

Bir diğer yapılabilecek şey ise zamanlama oluyor. Örneğin ışıklara “yarım saat sonra kapan” şeklinde komut verebilirsiniz. Bu komutu uyumak üzereyken verdiğiniz takdirde ışıklar gece kapalı kalacak ve israfın önüne geçilmiş olacaktır.

Evinizden uzak kalsanız bile ışıkları yönetebilirsiniz. Bu sayede de gece ışıkları açabilir ve evde birileri varmış gibi bir izlenim yaratabilirsiniz. Gün doğduğunda ise ışıkları tekrardan kapatabilirsiniz.

Evi tamamen akıllı aydınlatmak mümkün mü?

Evdeki tüm ışıkları akıllı hale getirebilmeniz mümkün. Bunun için Philips’in yanı sıra birçok markadan faydalanabilirsiniz. Akıllı ampülleri evinizin her noktasında kullanabilirken aynı şekilde LED şeritlerle renk katabilirsiniz. Ayrıca pasif aydınlatma için kullanacağınız ışıklar da evinizdeki dekorları daha fazla ön plana çıkarmak için kullanılabilir. Tüm bu ürünleri aynı markadan satın aldığınız takdirde tek bir mobil uygulamadan yönetebilirsiniz.

Sonuç ve bütçe

Evinize “hayırlı olsun” demek için gelen misafirlere “vay” da dedirtmek isterseniz akıllı aydınlatmalara mutlaka göz atmalısınız. Pazarda uygun fiyatlı ürünler de mevcut. Ancak uğraşmak ve kafa yormak istemiyorsanız Philips Hue serisi sizin için en ideal tercihlerden biri olacaktır.

Bu akıllı aydınlatma sistemlerini yalnızca evinizde değil ofisinizde dahi kullanabilirsiniz. Ortamdaki aydınlatmayı daha verimli hale getirmek için harika olacaktır.

Cevap bırakın