Evinizi akıllı hale getirecek en yenilikçi teknolojiler

Evinizi akıllı hale getirecek en yenilikçi teknolojiler

0

Akıllı evler, dünya çapında yaygın bir konsept haline geliyor. Tüm dünyada yükselen bu trend yeni teknolojik gelişmelere de tanıklık ediyor. Özellikle ev otomasyonundaki yeni trendler, önümüzdeki zamanlarda çok daha gelişmiş olacak.Bu alandaki yenilikler, evinizi her yerden izleme, kontrol etme ve güvenlik altına alma gücü ile evinizi daha da konforlu hale getirmenizi sağlayacaklar. Tüm bunların yaygınlaşması için geriye sayım sürerken akıllı ev için öncelikle sağlıklı bir internet bağlantısı olması gerektiğinin altını çizmeliyim. Başka bir deyişle evi akıllı hale getirecek nesnelerin birbiriyle haberleşmesi gerekiyor. DSL ya da fiber, düzgün, sağlıklı bir internet akıllı evin olmazsa olmazı. Sağlıklı internet altyapısı olduktan sonra sıra geldi evi akıllı hale getirmeye geliyor. Bir evi akıllı hale getirmemizin amacı tahmin edebileceğiniz gibi konfor. Bununla birlikte güvenlik diğer önemli amaç. Akıllı ev konsepti altında evi daha güvenli hale getirecek çeşitli sensörler, gece görüş destekli kameralar, akıllı kilit sistemleri/parmak izli kilit sistemleri (biyometrik); akıllı prizler ilk aşamada olması gerekenler. Bir de tabii bunları kontrol etmeyi sağlayan ‘akıllı düğmeler’ ve sesli komut sistemleri gerekiyor. Bundan sonrası tamamen kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Klima ve kombi kontrolünden tutun da akıllı aydınlatmaya kadar pek çok teknoloji evinizin konforu ve güvenliği için var. Peki akıllı ev konsepti kapsamında en yenilikçi trendler neler? Bu hafta evinizi akıllı hale getirmek üzere aklınızda olması gereken trendleri yazdım.

Kablosuz temassız kontrol
Sahip olduğunuz her cihazı uzaktan kontrol edebilmek eski bir fikir. Eğer teknoloji meraklısı bir insansanız artık yalnızca temassız kontrol değil evinizde kablosuz kontrol sağlayabileceğinizi bilmelisiniz. Ev otomasyonu yenilikleri, sayısız cihazı kontrol etmenizi sağlıyor. Yüksek teknolojili bir müzik sistemi kurarak veya o ortamın aydınlatmasını kontrol ederek, evinizdeki hemen hemen tüm sistemleri istediğiniz yerden kontrol edebilirsiniz. Havuz ve spa özelliklerinden güvenlik sistemine, evinizi daha iyi bir şekilde düzenleyebilir ve kontrol edebilirsiniz. Şimdi kablosuz güç kontrol sistemleri sayesinde stres seviyenizi düşürme zamanı.
İç mekanlara uygun sistem
Evimiz o kadar önemlidir ki, akıllı evimiz için seçtiğimiz cihazların, yalnızca akıllı davranmasını değil, aynı zamanda akıllı görünmesini de isteriz. Bu durumda, ev otomasyon teknolojisinin sunacağı pek çok şey var. ‘Akıllı evler’ için piyasaya sunulan en yeni araçlar, ev iç mekanlarınızla kolayca uyum sağlar ve evinizin görünümünü ve hissini artırmaya yardımcı olur. Ev otomasyonu, estetik açıdan hoş tasarımlara ve modaya uygun görünen akıllı kapı kilitlerine sahip ev aletlerini getiriyor. Bu sayede teknoloji meraklısı olurken, evinizin görünümünü bozma konusunda endişelenmenize de gerek kalmıyor.
Otomatik kapı kilitleri
Ev otomasyonu teknolojisinde uzun zamandır öne çıkan sistemlerden biri güvenlik sistemleri. Bu teknoloji bize doğrudan akıllı telefonunuzdan kontrol edilebilecek gelişmiş kapı kilitleme sistemleri sunuyor. Elinizde çok fazla çanta olması durumunda, kapı koluna ulaşmak zor bir iş olabilir. Otomatik kapı kilitleri teknolojisi, akıllı kapı kilitleme sisteminin varlığınızı algılamasını sağlar. Akıllı kilitler, kilitleme ve kilit açma davranışlarını algılar ve bu sayede kilidi açmak için kapınızı otomatize eder.
Kontrollü termostatlar
Ev otomasyonu yenilikleri sayesinde kullanıcılar artık evlerinde sıcaklığı kontrol edebiliyorlar. Isıtıcıyı veya klimayı kapatmayı unuttuğunuz zamanlar olabilir. Ayrıca eve gelip odanın sıcalığının tam istediğiniz gibi olmasını dilediğiniz zamanlar vardır. Şimdi, akıllı telefonunuzla veya tabletinizle, programlanabilir bir termostat aracılığıyla, sıcaklığı açabilir veya klimayı istediğiniz yerden çalıştırabilirsiniz. Harika değil mi! Bu programlanabilir termostat, ‘bölge bazlı termostatlar’ gibi teknolojiler hareket sensörleri kullanarak yalnızca kullanılan odayı ısıtmayı sağlar. Bu sayede, evde çocuklar veya bakımı yapılacak hasta varsa, bulundukları odanın sıcaklığını her zaman kontrol edebilirsiniz.
Üstün güvenlik sistemleri
Ebeveyn iseniz, o zaman ev otomasyonu teknolojisi kesinlikle sizi daha fazla mutlu edecek. Çocukların evdeki hareketlerini takip etmek ve onları izlemek artık ev güvenlik sistemlerinde bulunan alarmlar sayesinde çok kolay. Bu gelişmiş güvenlik sistemleri ile iş yerinizde ya da seyahat ederken evdeki faaliyetleri izleyebilir ve herhangi bir problemde hemen haberdar olursunuz. Sadece bir dokunuşla, evden uzakta olduğunuzda zamanlarda hayatınız eskisi gibi zor olmaktan çıkacak.

Cevap bırakın