Evinizde enerji tasarrufunu nasıl sağlarsınız?

0

Hayatımızın en önemli ihtiyaçlarından biri enerjidir. Hali hazırda kullandığımız elektrik, su, doğalgaz, petrol, kömür ve güneş enerjisi dünya nüfusunun artan enerji ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle enerjinin verimli ve tasarruflu kullanılması gerekmektedir.

Elektrik tasarrufu demek; hem kaynaklarımızın korunması hem de para tasarrufu açısından oldukça önemlidir. İşte bu yüzden evimizde ve işyerimizde tasarruf ederek, ekonomimizi hem de çevremizi koruyabiliriz. Peki ama nasıl tasarruf edeceğiz? İşte elektrik faturaları yükselirken yapmanız gerekenler…

Enerji tasarrufu neden önemli? 

Elektrik ve enerji kaynaklarının sonsuza dek bizimle olacağını varsayıyoruz. Ancak yanılıyoruz!  Her geçen gün artan dünya nüfusu ve tüketim ihtiyaçları, dolayısıyla artan sanayileşme, enerji kullanımının artmasına ve daha fazla enerjiye ihtiyaç duymamıza neden oluyor.  Her gün milyonlarca elektronik cihaz üretiyor, aynı zamanda bir o kadar da elektronik atık biriktiriyoruz. Fakat hiçbir kaynağın sonsuz olmadığı gibi maalesef enerji kaynaklarımız da sınırsız değil. Bu nedenle enerji verimliliği ve enerji tasarrufu global anlamda bir problem haline gelmeye başladı ve ülkeler bu konuda alınabilecek tedbirler konusunda çözüm üretmeye çalışıyor. Dünya vatandaşı olan bizler de, basit önlemler alarak bu çalışmalara katkıda bulunabiliriz.

Nasıl tasarruf edebiliriz ?

Elektrik faturanızda tasarruf etmenin tek garantili yolu, kullandığınız elektrik miktarını azaltmaktır. Kulağa basit geliyor, ancak bunu uygulamaya koymak düşündüğünüzden daha zor olabilir. İşte size enerji tasarrufu yapabileceğiniz ve faturalarınızı azaltabileceğiniz öneriler…

1 – LED Ampullere Geçin

Uzun süren kış gecelerine göz önünde bulundurarak enerji tasarruflu ampul kullanmanızı tavsiye ederim. LED ampuller, akkor ampullerden çok daha verimlidirler, daha uzun ömürlüdürler ve daha temiz, daha doğal görünümlü bir ışık sağlayabilirler. Ayrıca akkor ampullerden 10 kat daha uzun ömürlü olurlar. Tasarruflu ampullere ilk olarak en çok vakit geçirdiğiniz odalardan başlayabilirsiniz. Yaptığınız küçük bir değişiklik enerji tasarrufu anlamında önemli bir değişiklik sağlayacaktır.

2 – Kullanmadığınız cihazları kapatın 

Elektronik cihazları beklemede bırakmak, elektriğin hala kullanılmakta olduğu anlamına gelir ve bu şekilde kullanmadığınız halde cihazlarınız elektrik tüketir.  Elektrik mühendisleri odasının araştırmasına göre iki televizyonlu dört kişilik bir ailenin yılık tüketiminin yaklaşık %18’ini bu elektronik eşyalar yapmaktadır. Bu konuda alınabilecek en basit önlemlerden biri bu cihazların kullanımdan sonra tamamen kapatılmasıdır. Ancak televizyonlar kumandadan kapattığınızda tam anlamıyla kapanmazlar, kumanda yerine düğmesinden cihazınızı kapatabilirsiniz. Bilgisayarınızı da kullanmadığınız zamanlarda kapatmanız gerekir. Bilgisayarınız açık kalacaksa, ekran koruyucu kullanmak yerine uyku veya hazırda bekleme moduna geçirerek daha az elektrik tüketebilirsiniz.

3- Şarj cihazlarınızı prizde bırakmayın

Bataryalarınız tamamen şarj olduğunda veya şarj cihazları kullanılmadığında şarj cihazlarını fişten çekin. Birçok kişi tarafından önemsenmeyen bu detay nedeniyle şarj cihazları cihaz şarja takılı değilken bile sürekli elektrik tüketiyor.

4- Enerji tasarruflu cihazlar satın alın

Satın aldığınız cihazların, beyaz eşyaların ve küçük ev aletlerinin enerji tasarruflu olduğundan emin olmanız gerekiyor. Keza fiyat olarak uygun olan bir ürün, enerji tüketimi olarak sizi sıkıntıya sokabilir. Yüksek verimlilik derecesine sahip bir cihaz satın almak, çalıştığı her gün paradan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Örneğin; evlerde durmaksızın çalışan tek alet buzdolabıdır. Hatta tek başına evde tüketilen enerjinin %20-30’unu kullanır; bu nedenle enerji sınıfı A+ , A++ veya A+++ olan bir model seçmek tasarrufa katkı sağlayacaktır.   Aynı şekilde çamaşır ve bulaşık makinesi satın alırken de enerji tüketimine dikkat edilmeli ve makine dolmadan yıkama yapılmamalıdır.

5- Yemek pişirirken yapmamanız gerekenler 

Ocakta yemek pişirirken ihtiyacınıza uygun tencereleri kullanın . İki kişilik bir yemek pişirecekseniz büyük bir tencere kullanmanıza gerek yok. Doğru tencere seçimi yemeğin pişme süresini etkiler ve enerji tasarrufu konusunda büyük bir fark yaratır. Bir başka ipucu vermek gerekirse, yemek pişirirken tencerenizin kapağını kapalı tutun. Hem yemeğiniz daha çabuk pişer, hem de enerjiniz boşa gitmez. Ayrıca fırında yemek pişirirken de fırın kapağını gereksiz yere açmamanız gerekir. Donmuş yiyecekleri buzdolabında çözdükten sonra fırına sürmeniz daha iyi olacaktır.

 

Cevap bırakın