Evden Online Alışveriş Yaparken Dikkat Edilecek Püf Noktalar

0

Corona Virüsü hayatımızda bazı kısıtlamalar getirdiği ilk günden itibaren online alışveriş alışkanlıklarımız değişti. Bu yüzden daha önceleri internetteki online alışveriş sitelerinden alışveriş yapmamış kişiler bile alışverişlerinin bir bölümünü uzaktan yapmaya başladılar. Hatta sokağa çıkma yasağının konuşulduğu günlerde bir çok sağlık ürünlerinde online satışlar büyük bir artış gösterdi. Özellikle el dezenfekte ürünleri, kolonyalar, vitaminler, tuvalet kağıdı-kağıt havlu ve şişe su satışlarında talep patlaması gerçekleşti.

Online Alışveriş

Fırsatçılar bu durumdan yararlansalar da artık herkes satın alınacak bir ürünün en iyi fiyatla bulabileceği yerlerin e-ticaret siteleri olduğunu biliyor. Üstelik fiyat avantajının yanında ürün sizin evden hiç çıkmanıza gerek kalmadan kapınıza kadar geliyor.

e-Ticaret sitelerinden online alışveriş yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve bazı püf noktalara dikkat ederek nasıl avantaj sağlayabileceğinizi aşağıda başlıklar halinde sıraladım.

Daha Alışverişe Başlamadan

İlk dikkat etmeniz gereken konu bilgisayar ve internet bağlantınızın güvenli olup olmadığıdır. Kendi evinizde kullandığınız sabit internet ve cep telefonunuzdaki mobil internet bağlantısı dışındaki bağlantılardan online alışveriş yapmamaya özen gösterin. Özellikle de internet kafelerden ve ücretsiz Wi-Fi internet hizmeti veren yerlerin riskli olabileceğini unutmayın. Başkasının değil sadece kendinizin bilgisayarı veya cep telefonunuzdan işlem yapın.

E-Ticaret Sitesi Güvenilir mi?

Online satın almayı yapmadan önce alışveriş yapmayı düşündüğünüz siteyi tanımıyorsanız internetten arama motoru veya forum türündeki yerlerden site hakkındaki yorumları inceleyin. Bir siteden genel olarak insanlar memnunsa bu makalede yazan tüm kurallara uygun davranarak güvenli alışveriş yapabilirsiniz. Alışveriş için erişim sağladığınız hangi site olursa olsun eğer almak istediğiniz ürünün fiyatı aşırı derecede düşükse bu olaya şüphe ile bakın ve oradan alışveriş yapmayın.

Alışveriş Aşamasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Satın alma işlemini yapacağınız e-ticaret sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını kontrol edin. Eğer SSL sertifikası yoksa ödeme sırasında kredi kartı bilgileri şifrelenmeyeceği için güvenli bir site olmadığını anlayabilirsiniz.

– Alacağınız ürünün fiyatını diğer alışveriş sitelerinden de mutlaka kontrol edin. Bunu yapmanız o ürünün fiyatı hakkında size ortalama bir bilgi verir.

Alışveriş yapmadan önce oluşabilecek bir sorunda sitenin ulaşabileceğiniz çağrı merkezi numarası, şirket telefonu, e-posta adresi gibi bilgilerin sitede verilmiş olduğundan emin olun.

– Size verilmiş bir indirim kuponu varsa onu kullanın.

– Sitede alacağınız ürün hakkında yazılmış olan tüm yorumları dikkatlice okuyun. 

– Alacağınız ürün için ücretsiz kargo seçeneği veya hızlı kargo teslimatı seçeneği var mı kontrol edin. Belki ek olarak alacağınız diğer bir ürünle birlikte kargo parası ödemeyebilirsiniz. Mutlaka kontrol edin.

Alışveriş yapmak için özel indirim günleri ve saatlerini sıkı takip edin.

– Alışveriş sepetinizdeki ürün(ler) için taksit seçeneği olup olmadığını kontrol edin. Taksit olanağı varsa da vade farksız taksit seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Alışveriş Yapıldıktan Sonra

Ödemeyi yaptıktan sonra sipariş numaranızı not alarak saklayın.

– Sipariş takibi bölümünden kargo detaylarından siparişinizin nerede olduğu ve ne zaman teslim edileceği bilgisini takip edin.

Elektronik konusunda her türlü alışverişi evden çıkmadan www.mediamarkt.com.tr adresinden yapabilirsiniz. 

Cevap bırakın